Že by olympijský duch přeci jen zvítězil nad politickou rivalitou? Po sobotním gymnastickém závodě žen v přeskoku můžeme mít ten pocit. Sportovkyně Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) An Čang-ok, která se umístila na čtvrtém místě, totiž nadšeně tleskala vítězné Američance Bilesové a s dalšími soupeřkami se pak nadšeně objímala. Podle odborníků jde o umění sportovní diplomacie.
Gymnastka An Čang-ok patří mezi šestnáct severokorejských sportovců, kteří se zúčastnili letošních olympijských her v Paříži. Jedná se o výraznou změnu přístupu. Na minulé hry v Tokiu v roce 2021 totiž totalitní KLDR neposlala žádné reprezentanty.
Když sobotní soutěž gymnastek skončila, mohli diváci po celém světě vidět, jak rozveselená An Čang-ok gratuluje své americké soupeřce a mává do televizní kamery. Poté objímala další soupeřky. Pozornost pak již dříve vzbudilo společné selfie stolních tenistů z Jižní i Severní Koreje. Znamená to snad, že by se izolovaná KLDR chtěla otvírat západnímu světu?
„Jde o severokorejské umění sportovní diplomacie, které zahrnuje omezenou účast na globálním fóru, aby se dokázalo, že země je normální. Sportovci patří mezi jedny z mála „herců“ KLDR, na které se svět nebude dívat podezřele,“ vysvětlil pro britskou stanici BBC profesor Ramon Panchec Pard z King´s College London, který napsal mnoho rozsáhlých prací o Jižní i Severní Koreji.
V KLDR se olympijské hry živě nevysílají, tamní občané se tak o průběhu her dozvídají jen strohé textové zprávy v přísně cenzurovaných státních médiích. Vstřícné chování severokorejských olympioniků vůči sportovcům z nepřátelených zemí je podle profesora Parda v režii Pchjongjangu a má být signálem, že KLDR nemá problém se západními lidmi, nýbrž pouze s jejich vládami.
Nechme se tedy překvapit, zdali tato sportovní diplomacie přispěje k většímu otevření se KLDR vůči zbytku světa, nebo pouze sehraje svoji divadelní roli, která má zakrýt pravou tvář tamního režimu.