Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se na twitteru rozčílila, že ve sněmovně opět neprošel návrh na zmrazení platů politiků. Poslanci o něm hlasovali v úterý, pro bylo pouze 81 poslanců, potřeba bylo 86 hlasů. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) upozornila, že jen opozice má 92 hlasů, stačilo tedy, aby všichni hlasovali.
„Překvapení se nekonalo! Po více než měsíci jsem ve sněmovně opět načetla návrh na zmrazení platů politiků na pět let. Ani dnes neprošel. Pro bylo 81 poslanců, proti 76. Potřeba bylo 86 hlasů. Proti byli všichni členové vlády a jejich poslanci. Solidarita vládní koalice v praxi,“ napsala Mračková Vildumetzová.
„Opozice má 92 hlasů ( 91 bez p. Vondráka). Hlasovalo jich pouze 81, k prosazení návrhu stačilo 86 hlasů. Potopili si to sami,“ reagovala Němcová.
Zmrazení platů politiků podporují obě opoziční hnutí. Jeden z návrhů se jejich poslanci pokoušeli prosadit na mimořádné schůzi na začátku března, koaliční většina ale neschválila její program. Už tehdy však vládní zákonodárci mluvili o tom, že chtějí přijít s vlastní úpravou.
„Tato vláda, která přichází s tím, že valorizací důchodů bere seniorům to, na co mají ze zákona nárok, teď přichází s věcmi, jako že dojde ke zvýšení DPH a dalším krokům. Nebudu vůbec hovořit o tom, že je to vláda, která má nejvíce ministrů, nejvíce vicepremiérů. Rozdíl odměny mezi ministrem a vicepremiérem je také velký. Jestliže chci někomu říkat, pojďte šetřit, měli bychom začít od sebe. Především by měla ten krok udělat vláda. Vláda sice hovoří o tom, že přinese nějaký návrh, ale kdy nám ho přinese? Za půl roku nebo kdy? Kdy to tedy bude?“ ptala se v úterý ve sněmovně Vildumetzová.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale zmrazení platů není řešením. V době, kdy byly platy politiků zmrazené, totiž pořád rostla průměrná hrubá mzda, od které se odvíjí. V lednu se proto skokově navýšily o 13 procent. Cestou by ale mohla být úprava parametrů automatického mechanismu, aby bylo řešení dlouhodobé.