KOMENTÁŘ / V Americe je velice populární přísloví: „Dej pozor na to, co si přeješ. Může se ti to totiž splnit.“ Odpůrcům potratů z řad evangelikálů se po téměř 50 let trvajícím úsilí podařilo díky republikánské straně a prezidentu Trumpovi dosáhnout zrušení ústavního práva na potrat v USA. Jenže tento úspěch se vzápětí obrátil proti nim. Posledním důkazem může být referendum v Ohiu, které mělo upravovat pravidla pro schvalování ústavních dodatků lidovým hlasováním. Všichni ale chápali, že jde o zákaz potratů. Navzdory tomu, že Ohio se od roku 2012 stabilně posouvá čím dál pevněji do republikánského tábora, se voliči a voličky jasně vyslovili proti změně, která by zjednodušila republikánské většině v zákonodárném sboru potraty omezit či zakázat.
Ohio také není zdaleka ojedinělý případ. V Kansasu a Kentucky byly v referendu zamítnuty dodatky k ústavám obou států, které měly výslovně tamním zákonodárcům umožnit potraty regulovat či zakázat s tím, že nejde o právo vyplývající ze státních ústav. V obou státech přitom v roce 2020 výrazně zvítězil Donald Trump, a to o 15, respektive 24 procentních bodů.
Potraty a volby
Konzervativci se o síle tohoto tématu přesvědčili i v přímém volebním souboji s liberály. Ve Wisconsinu, kde o složení nejvyššího soudu státu rozhodují volby, je v dubnu vyhrála liberální soudkyně Janet Protasiewiczová. Nahradila konzervativní Pat Roggensackovou a svého taktéž konzervativního protikandidáta porazila o 11 procentních bodů. V Michiganu přitom Biden zvítězil jen velice těsně, ani ne o jeden bod.
Podobná dynamika se projevuje i ve volbách do zákonodárných sněmů na státní i federální úrovni. Podle analýzy serveru fivethirtyeight.com od rozhodnutí v případu Dobbs, které právo na potrat ruší, demokraté vykázali lepší než očekávané výsledky ve všech doplňovacích volbách, které proběhly, a to v průměru o 10 procentních bodů. Potraty mohly být i důvodem, proč republikáni výrazněji nevyhráli volby do sněmovny v roce 2022.
Prezidentské volby 2024
Někteří republikánští stratégové se veřejně vyjádřili, že výsledky doplňovacích voleb nejsou reprezentativní, protože v nich hlasuje méně lidí. To je pravda. Stejně tak je pravda, že si republikáni ve sněmovních volbách v roce 2022 polepšili o více než tři procenta oproti roku 2020. Počet mandátů je trochu zavádějící. Jenže marná sláva, i tak je to pro republikány vážný signál.
Účast v doplňovacích volbách je totiž od rozhodnutí Nejvyššího soudu vyšší, než je obvyklé. Hůře si pak ve volbách v poločase prvního mandátu prezidenta opozice vedla naposledy v roce 2002, kdy Georgi Bushovi pomohlo semknutí národa po útocích z 11. září. Republikáni mají důvodů ke znepokojení více než dost.
Donald Trump a křesťanská pravice
Uvědomuje si to zřejmě i bývalý prezident Donald Trump, který má na zrušení práva na potrat lví podíl. Právě on poslal do senátu nominace na dva soudce a jednu soudkyni Nejvyššího soudu, kteří zvrátili křehkou rovnováhu mezi konzervativci a liberály. Jenže teď se nechce zavázat k federálnímu zákazu potratů, protože ví, že by ho to stálo hlasy žen z předměstí.
Zároveň si ale nemůže dovolit ztratit ani hlasy tzv. křesťanské pravice, která proti potratům bojuje a je důležitou součástí republikánské voličské koalice. Jeho snaha připomínat jim, že právě jemu vděčí za rozhodnutí Nejvyššího soudu, zatím moc nevychází. Vděčnost není obvykle nejlepší motivací k volbě. Naopak pro Bidena je téma potratů na burcování voličů ideální a může jím jen získat.