Poslanci dnes zamítli novelu potravinového zákona, která nařizovala velkým obchodů povinné kvóty na tuzemské potraviny. Novela původně navrhnutá hnutím ANO a posléze přejatá hnutím SPD prošla sněmovnou poprvé v lednu, pak ji vrátil senát v upravené verzi, která tento povinný podíl z návrhu zákona vyjímá. A právě na senátní verzi se dnes poslanci shodli. Pro návrh bylo 146 z nich, proti 5 poslanců.
Poslanci během úterního jednání sněmovny přijali senátní vratku návrhu potravinové novely, která vyjímá uzákonění povinného 55% podílu některých tuzemských potravin v obchodech s plochou nad 400 metrů čtverečních a to už od příštího roku. Původně tento zákon navrhovalo hnutí ANO a posléze ho přejalo SPD. V lednu tato novela prošla sněmovnou, senát ji pak vrátil v regulované podobě.
Kvóty původně odhlasovalo hnutí ANO, po kritice předsedy vlády a hnutí Andreje Babiše však úplně otočilo. Babiš se totiž od hlasování svých poslanců distancoval. „Návrh jsem neinicioval, ani nepodpořil a považuji ho za zcela zbytečné politické gesto, které je v rozporu s fungováním vnitřního trhu Evropské unie,” uvedl tehdy.
Většina poslanců Babišova hnutí proto podpořila senátní návrh. „Většina našeho poslaneckého klubu podpoří senátní vratku. Je to hlavně o dvojí kvalitě potravin,“ zmínil na úterním plénu sněmovny šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Má však prý jiný názor než Babiš.
Pro povinné kvóty nehlasovali zástupci opozičních stran. „Postoj části sněmovny a bohužel její většiny, který je takový typicky komunistický, nám samozřejmě absolutně nevyhovuje. Říkáme celou dobu, že nelze lidem zdražit potraviny, zúžit jim nabídku a vnést i protiprávní jednání, které není v souladu s evropskými regulemi – abychom si tímto způsobem regulovali, jaké množství potravin musí být českého původu,“ uvedla dopoledne předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Po dlouhé debatě ve sněmovně poslanci přijali senátní verzi. Pro návrh hlasovalo 146 poslanců, proti bylo 5. Z hnutí ANO, které s návrhem o povinných kvótách přišlo jako první, se zdržel předseda hnutí Andrej Babiš, který se proti kvótám vymezoval. Jaroslav Faltýnek hlasoval proti senátnímu návrhu. Proti senátní verzi byl také Josef Kott (ANO), Vojtěch Filip (KSČM), Marian Bojko a Lubomír Volný (oba nezař.). Zdrželi se také všichni poslanci SPD.