Strana přímé demokracie Tomia Okamury svým jednáním opět dokázala, že patří mezi populistické a extremistické subjekty. Její návrh na zavedení minimálního měsíčního důchodu ve výši 15 200 Kč by totiž vedl jen ke zhroucení veřejných financí a je ekonomicky mimo realitu.
Průměrný měsíční důchod v České republice by měl v letošním roce činit 16 280 Kč. Z toho je tedy patrné, že jestliže by minimální penze byla jen zhruba o tisícovku nižší, znamenalo by to velké náklady pro penzijní systém. Důchody by se prodražily minimálně o 60 miliard korun ročně, což je v současnosti nemožné.
Dokáži se vcítit do situace seniorů, kteří mají důchod třeba jedenáct tisíc korun a nyní mají platit zálohu třináct tisíc korun za energie. Ano, dostali se do složité situace bez vlastní viny, a je třeba jim pomoci. Řešení však vidím v cíleně zaměřených finančních příspěvcích potřebným lidem.
Od SPD se ovšem jedná o pouhý výkřik do tmy, který problém penzí neřeší, akorát má ukázat tuto partaj v tom nejlepším světle jako tolik se starající o potřebné seniory. Jenomže to není pravda, její návrh vůbec neřeší, kde by se na tento nápad vzaly peníze.
Je tady ještě velmi důležitý moment, že zaručená více než patnáctitisícová minimální penze by rovněž vedla k nezaslouženému příjmu. To by se týkalo případů, kdyby někteří plátci sociálního pojištění vědomě platili minimální odvody, ale přesto by obdrželi vysoký důchod. Je jasné, že s takovým přístupem by se důchodový systém brzy propadl do deficitů v řádech desítek miliard korun a hrozilo by jeho zhroucení.
Připomínám také velmi důležitý fakt, který ovšem až donedávna nechápal ani bývalý premiér Andrej Babiš, když si postěžoval na to, že zaplatil hodně peněz na daních a má přitom tak malý důchod. To se samozřejmě nevylučuje, protože množství zaplacených daní nemá na výši penzí vliv. Ty se totiž vyplácejí z peněz, které na sociálním pojištění vybere Česká správa sociálního zabezpečení, a nikoliv ze zaplacených daní.
Rozsáhlé zvýšení penzí, který by tento nesmysl z dílny SPD logicky znamenal, by rovněž přineslo masivní nárůst sociálního pojištění, a to je nereálné. Naopak nová vláda Petra Fialy plánuje pro firmy snížení už tak vysokých odvodů na sociální pojištění o dvě procenta. Tato země potřebuje penzijní reformu, to je fakt, a premiér Fiala už k tomu správně připomněl, že na této záležitosti je třeba se domluvit s opozicí, protože penzijní reforma by měla vydržet dlouhý čas a ne jenom jedno volební období. Neměla by se opakovat situace z nedávné doby, kdy nastupující sociálně demokratická vláda Bohuslava Sobotky zrušila bez náhrady penzijní reformu předchozího kabinetu Petra Nečase.
Ano, tato země potřebuje penzijní reformu, která zajistí seniorům důstojné stáří. Nikoliv však populismus z dílny SPD.
Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.