Francie za pár dní přebírá předsednictví Rady EU a hledá partnery. Hledá je velmi chytrým politickým tahem, který navíc může mít velký význam a užitek pro Česko – otevírá debatu o jaderné energii.
Evropou a členskými státy teď s ohledem na energetickou situaci hýbou dvě věci. Zaprvé samozřejmě Green Deal, dohoda, která má EU nasměrovat opravdu zelenější a modernější cestou. Zadruhé probíhající energetická krize, kdy rostou ceny energií a ukazují se slabiny energetické závislosti. V této situaci vystoupil francouzský prezident Emmanuel Macron a oznámil návrat k jaderné energetice.
Pro Česko je to velmi dobrá zpráva a zároveň příležitost. Jádro totiž původně nebylo na seznamu „čistých“ zdrojů v Green Dealu. To je pro nás samozřejmě problém, protože v Česku nefouká jako v Německu, nesvítí slunce jako v jižní Evropě, nemáme příliv jako třeba v Holandsku. Zbavit se uhlí je rozhodně správné, ale musíme mít čím jej nahradit – a v tomhle ohledu je pro nás správná cesta jaderné energie. Německo, jako největší evropská ekonomika, nicméně už dříve vyhlásilo bezjadernou budoucnost a jakkoli bývá naším spojencem, tady nám rozhodně nepomůže.
Ve stejné situaci jako Česko jsou i další státy visegradské čtyřky, ale to samo o sobě pro tak zásadní změnu, jako je zařazení jádra mezi čisté zdroje, nestačí. Mít se stejným názorem tak významného spojence, jako je Francie, nebo dokonce Švédsko, které přebírá předsednictví po nás, je ale už velmi nadějné.
Naše vyjednávací pozice nám umožňuje jasně pojmenovat cíle, které máme, a stát si za nimi. Poslanecká sněmovna proto v úterý schválila návrh usnesení, ve kterém Andreje Babiše vyzvala k tomu, aby na bruselském summitu tlumočil české stanovisko, mimo jiné i to, že „jaderná energetika musí být plnohodnotně uznána jako součást řešení při dekarbonizaci ekonomiky“.
Cílem politiků by mělo být zlepšování životního prostředí, odklon od uhlí a snižování emisí. Ale způsobem, který je proveditelný a který respektuje specifika národních států.
Autor je poslanec TOP 09