Před několika týdny zveřejnila švédská veřejnoprávní televize SVT skrytě pořízenou nahrávku, na níž se muslimové v Malmö modlí za zabitého vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha. Nyní ve veřejném prostoru ve Švédsku koluje video, kde stockholmská radní pro finance Karin Wanngårdová obyvatelům jedné z vyloučených lokalit slibuje výstavbu dalších mešit.
„Samozřejmě, že potřebujeme stavět více mešit,“ uvedla sociálně demokratická politička na nahrávce, kterou pořídil Riks, mediální kanál Švédských demokratů. Prohlášení padlo v situaci, kdy zemi zasáhla vlna antisemitismu spojená s masivní podporou palestinských zájmů, ale také přímo teroristických organizací, které jsou s jejich násilným prosazováním spojené.
„Chci, aby bylo jasné, že v této zemi máme náboženskou svobodu. Svobodu vyznání, kterou velmi podporuji. Máme nespočet kostelů, mešit nemáme zdaleka tolik. Takže samozřejmě musíme stavět více mešit, pokud je to nutné, aby lidé mohli praktikovat své náboženství,“ prohlásila Wanngårdová.
Možné líhně extremistů
Deník FORUM 24 již informoval o tom, že ministr pro migraci Johan Forssell chce v této souvislosti začít deportovat každého, „kdo mává vlajkou Hamásu“. Ačkoli ve Švédsku existuje značná svoboda projevu, nelze podle něj přivírat oči nad tím, když někdo oslavuje teroristy. „Tito lidé by ve Švédsku neměli být. Proto chceme změnit zákon, abychom je mohli deportovat,“ řekl ministr.
Riziko šíření extremismu v mešitách vzal v září vážně švédský parlament, když se na návrh Švédských demokratů rozhodl prověřit plány na výstavbu nových mešit, které „vyvolávají velké diskuse v politice, v médiích i doma u kuchyňského stolu“. Podle navrhovatelů musí být možné výstavbu mešity zastavit, pokud k tomu existují pádné důvody, například napojení projektu na islamismus nebo diktatury v muslimské části světa.
Jako příklad uvádějí navrhovatelé nadaci plánující výstavbu nové mešity v Linköpingu, která má vazby na Muslimské bratrstvo. Budoucí zákon by mohl dát obcím větší pravomoci v podobných případech projekt zastavit. Dalším pochybným příkladem je výstavba největší mešity v severní Evropě, kterou město Stockholm povolilo ve čtvrti Skärholmen sdružení s možným napojením na turecké islamistické hnutí Milli Görüş. Dokončena má být v příštím roce.
Modlitba za Nasralláha
Že k projevům islámského extremismu při náboženských shromážděních skutečně dochází, svědčí zmíněná nahrávka SVT. Zachycuje, jak během modlitby letos 4. října uctil Sami Al-Tameemi, imám Libanonského kulturního sdružení v Malmö, památku Hasana Nasralláha, kterého nazval mučedníkem a „moudrým a prozíravým mužem vysokých mravů“.
„Třicet let svého požehnaného života zasvětil obraně náboženství, sekty a odporu. Takže je to pro nás opravdu velká ztráta,“ kázal imám Sami Al-Tameemi stovkám návštěvníků mešity. Na dotaz SVT později uvedl, že nevěděl, že Hizballáh je považován za teroristickou organizaci.
Předseda Švédských demokratů Jimmie Åkesson před rokem vyzval k zavírání mešit, „v nichž se lidé věnují politickému a náboženskému extremismu. Šlo to udělat ve spoustě jiných zemí, proč by to nešlo ve Švédsku?“ V projevech natočených pomocí umělé inteligence v arabštině se obracel k přistěhovalcům s tím, že pokud mají v plánu importovat do Švédska své hodnoty, ať raději zůstanou doma.