Když Andreji Babišovi dojdou argumenty i kompromitující složky, sáhne mezi své oblíbené politické mechanismy, nadávky. Po projevu nového předsedy TOP 09 bylo jasné, že ministr financí musí zareagovat. Kalousek totiž ve své řeči varoval před oligarchou. A oligarcha začal prskat. Jak je u Babiše zvykem, svou snůšku urážek rozdělil do několika dávek. Část jich ventiloval přes novináře, zbytek svých „myšlenek“ sdílel na internetu.
Ve sporu Babiše s Kalouskem je bezesporu odpovědnost za vyvolávání slovních přestřelek na obou stranách. Pokud by se ovšem mělo měřit hulvátství a sprostota používaných výrazů, jednoznačným vítězem bude ministr financí. Kalousek se za posledních pár let naučil, jak být elegantní, i když nadává. To však u Babiše nehrozí. Je totiž takzvaně startovací, a když se naštve, jdou stranou všechny poučky, které se mu snaží do hlavy vtlouct jeho PR oddělení nebo hlasová poradkyně. V momentě, kdy Babiš přepne do česko-slovenského módu, je zle.
Názorně to opět bylo vidět minulý týden. A jako červený hadr znovu osvědčeně zafungoval nový předseda TOP 09. Lídr opoziční strany nejdříve dokázal se svými kolegy a poslanci ODS zablokovat jednání o Babišově zamilované elektronické evidenci tržeb a v neděli miliardáře při svém projevu označil za hrozbu pro občany České republiky a vývoj naší země obecně. Jako trumf potom Kalousek vytáhl snad nejoblíbenější vicepremiérovo slovo. Oligarcha.
V ten moment si už Babiš musel rovnat česká a slovenská slovíčka, aby mohl smysluplně novinářům vyvěštit, jak Kalousek opustí TOP 09 hned, jak se přestane dařit a že je beztak lhář a demagog. Postupem času ale zřejmě Babišovi přišlo, že nebyl dostatečně drsný a svého ideového oponenta dostatečně nezurážel. Proto ještě Kalouskovi vzkázal po Facebooku několik dalších slov. „Nadbíhal KSČM, hrál si na pravičáka, zvyšoval daně, rekordně nás zadlužil, na Národce si hrál se studenty na Havla a zoranžověl. On baví,“ píše ministr.
Ve slušné společnosti by politik šel lidem příkladem, u nás jim ukazuje, že základním stavebním kamenem debaty je urážka. Místo argumentu funguje zvyšování hlasu a oslovení nahradila nadávka. Tento „mrav“ vnesl do české politiky už kdysi Miloš Zeman, teď v něm zdárně pokračuje Andrej Babiš. Ministr, který je mocnější než premiér s prezidentem dohromady, dokonce vnutil národu myšlenku, že měnit ze dne na den politické názory je naprosto v pořádku.