Byla to velká sláva, když dorazilo letadlo s pomůckami z Číny. Jako by to byl dar pracujícího čínského lidu zkoušeným Čechům. Byl to ovšem obchod a teď se ukazuje, že dost mizerný. Celkem se to dalo čekat.
Deník Právo uvedl: „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve bránil kvalitu a výhodnost nákupu roušek a dalších ochranných prostředků z Číny. Pak ale od konce března nechával otestovat každou dodávku. Téměř třetina propadla. Jeho ministerstvo odmítlo za nekvalitní zboží zaplatit a začalo se připravovat na soud. Pokud by k němu došlo, Česko by bylo pravděpodobně první zemí, která by šla do mezinárodního soudního sporu s čínskými dodavateli.“ Jde celkem o tři čínské firmy.
Podle ČTK: „ministerstvo zdravotnictví do konce nouzového stavu nakoupilo ochranné pomůcky za více než 2,3 miliardy korun. Respirátorů odpovídajících třídy FFP2 objednalo za více než 774 milionů korun. Jak velká škoda Česku nekvalitními dodávkami vznikla, ministerstvo nyní analyzuje.“
„Česká republika v tomto směru není úplně výjimkou. Podobné zkušenosti měly i jiné země, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, kde také byly nějaké nekvalitní ochranné prostředky z Číny. Naší povinností je bránit zájmy České republiky a činit veškeré právní kroky vůči čínským společnostem. Není možné, abychom dostali nekvalitní respirátory, které měly jít zdravotníkům. Kdybychom je netestovali, tak se mohli nakazit, a to by bylo nepřijatelné.“
Dodavatelé ale tvrdí, že výrobky jsou v pořádku. „Mezinárodní testování německou firmou Dekra nás stálo 34 000 eur a dopadlo špatně.“ Americká advokátní kancelář, která se vyzná v čínském právu, provedla analýzu čínského a českého práva, aby bylo jasné, jaké jsou možnosti ohledně náhrady škody.
Je to příznačná tečka za příběhem čínského spasitelství, které si Číňané ještě nechali zaplatit. A také tragikomický konec všeho toho ujišťování, jak nešlo jednat jinak a jak dobře se všechno zařídilo.
Legrační také je, když po několika měsících čteme znovu takovéto řádky z letošního dubna: „Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář ve čtvrtek na Pražském Hradě přivítal velvyslance Čínské lidové republiky Čang Ťien-mina. Poděkoval za pomoc, kterou Čína Česku poskytla v souvislosti s pandemií koronaviru. Jde především o roušky, respirátory a další pomůcky, které z Číny objednala vláda. Schůzky se zúčastnil i předseda Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, řekl Mynář“ (iDnes.cz).
Teď by nás dále zajímalo jestli ministr Hamáček nechá prověřit a otestovat také dodávky, které dělalo ministerstvo vnitra. Víme totiž, že jak se pánové Mynář a Tvrdík pustí do nějakého podnikání, tak to vždycky stojí za to. Čína může být ale spokojená. Na letišti stáli v pozoru premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček, jako by to byli domorodci, kterým bílý muž poslal dodávku ohnivé vody, pestrých hadříků a sekerek. Kult velebení spasitelské země pokračoval, stejně jako chvály prezidenta Miloše Zemana, který to má v Číně dobré. Jeho lidé tam tak mohou něco zařídit, zatímco pražský magistrát by nás svým dalajlamismem a tchaj-wanismem nespíš všechny vystavil bídné smrti. Místo toho, aby se někteří lidé konečně živili s flašinetem na ulici, vede se jim ovšem i nadále skvěle.
Bídná smrt ovšem kvůli čínským šuntům mohla docela reálně dorazit mezi český zdravotnický personál a pacienty. To by bylo zřejmě velmi „pragmatické“ a „geopoliticky prozíravé a realistické“.
Vůbec by bylo hezké, aby toho k nám z komunistické Číny soudruzi vozili co nejméně.