Informace, kterou jako první přinesl deník FORUM 24, se potvrdila: Evropští poslanci se domluvili a na své příští jednání zařadí bod „Střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše“. Bude se tak konat další rozprava o ochraně peněz daňových poplatníků před českým předsedou vlády. Debata je na program europarlamentu zařazena na středeční dopoledne, hlasovat o usnesení budou poslanci v červnu.
Evropští poslanci budou schvalovat rezoluci o Andreji Babišovi pouhý rok od té poslední, která obsahovala padesát konkrétních bodů. Ty zahrnovaly hlavně kritiku českých úřadů, které dostatečně nebrání konfliktu zájmů. Řada věcí v usnesení se odvíjela od závěrů kontrolní mise europoslanců z února 2020. Po ní Babiš ostře urážel české europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu, Zdechovský kvůli tomu dokonce musel mít policejní ochranu. Šéfku mise, předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou Babiš tehdy označil za pomatenou, na což dopisem reagoval i předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
Dle informací deníku FORUM 24 bude i tentokrát připravovaná rezoluce, na níž je široká shoda ve většině frakcí Evropského parlamentu, konstatovat, že české kontrolní mechanismy nefungují. Zároveň ale budou europoslanci žádat Evropskou komisi o jasné řešení celého problému, jelikož první audit EK byl dokončen a auditoři jasně konstatovali, že firmy českého premiéra neoprávněně pobírají dotace.
Evropští poslanci si ale všímají řady dalších problémů. Nejde jen o konkrétní projekty, na něž byly vyplaceny dotace z českého rozpočtu, ale také o Babišův střet zájmů v oblasti médií. Hned několik europoslanců to opakovaně označilo za problém, Hohlmeierová v rozhovoru pro deník FORUM 24 hovořila o tom, že svoboda slova v Česku je ohrožena. Europoslancům se nelíbí ani fakt, že v České republice stále nebylo dokončeno vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ačkoli Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) již na konci roku 2017 dokončil své šetření s tím, že padesátimilionová dotace byla udělena neoprávněně.
Česká vláda se stále brání proti tomu, že by závěry auditu byly definitivní, avšak právě to sděluje sama Evropská komise, která sama na konci dubna závěrečnou zprávu zveřejnila. Velmi pravděpodobně tak učinila proto, aby předešla dalším spekulacím ohledně celého procesu. Europoslanci navíc několikrát Evropskou komisi upozorňovali na to, že by měly být veškeré závěry zveřejněny dříve, než v České republice proběhnou volby do poslanecké sněmovny.