Výbor pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu schválil vyslání mise europoslanců do České republiky. Uskuteční se ve dnech 26.-28. února 2020. Deník FORUM 24 to má potvrzeno jako první, a to včetně toho, že by misi měla vést šéfka kontrolního výboru Monika Hohlmeierová. Více o tom, jak mise proběhne, sdělil deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský, který bude také jedním z účastníků.
To, zda bude mise vyslána právě do České republiky, bylo předmětem jednání od chvíle, kdy byl dokončen audit týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, který si zadala Evropská komise. Právě Babiš je totiž aktuálně nejviditelnějším příkladem problému, který trápí Evropskou unii v době, kdy se vyjednává o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. Proti misi byla zejména europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová, avšak frakce Renew Europe, do níž Babišovo ANO patří, krok výboru spíše podporuje.
https://twitter.com/TomasZdechovsky/status/1207277374104096769?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1207277374104096769&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.forum24.cz%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D287262%26action%3Dedit
Na tom, že se mise uskuteční, se shodly frakce EPP (lidovci), S&D (socialisté) a Greens/FTA (Zelení). Vyplývá z toho, že se většina Evropského parlamentu domnívá, že konflikt zájmů českého předsedy vlády je třeba vyřešit. „Je to dobrý nápad. Bude tu mnoho věcí, o nichž bude třeba diskutovat. Doufám, že díky tomu budeme mít více informací, než máme nyní. Budeme se ptát na to, kdo bude platit peníze, které bude Česká republika vracet. Budou to čeští občané? Nebo firmy, které je neoprávněně získaly?“ okomentovala misi pro deník FORUM 24 europoslankyně Viola von Cramon-Taubadelová.
Zdechovský deníku FORUM 24 řekl, že na misi přijede sedm až devět poslanců. „O účast je velký zájem,“ uvedl. V první části mise by se europoslanci měli sejít se zástupci státu, ale i s vyšetřovateli a policisty. „Pan premiér ani pan prezident nás nejspíše nepřijmou,“ myslí si europoslanec. S kolegy by ale měl zamířit například na nejvyšší státní zastupitelství, kde by se mělo hovořit o dotačních podvodech. Jednat se bude i například o setkání s organizací Transparency International i dalšími. „Řekl bych, že výměna informací mezi Senátem a Sněmovnou bude dostatečně výživná,“ říká Zdechovský.
Na misi budou prezentovány závěry obou auditů – v té době už bude znám i ten, který se týká zemědělských dotací.
Zdechovský se již zúčastnil mise na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka. „Tam jsme se setkali s ministryní zemědělství,“ upřesnil. „Je to velmi významný krok, podobné mise měly velký efekt jak na Slovensku, tak třeba i v Řecku. Jedná se o důležitý signál ze strany Evropské unie,“ uzavřel Zdechovský.