Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) potvrdil deníku FORUM 24, že se zabývá zprávou z kontrolní mise europoslanců do České republiky, která se týkala čerpání dotací a střetu zájmů Andreje Babiše. Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu hned po skončení mise avizoval, že zprávu doručí i dalším evropským institucím, například Evropské komisi nebo Evropskému účetnímu dvoru.
„Potvrzujeme, že OLAF obdržel zprávu z kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP do České republiky. Výbor je cenným partnerem OLAF a úřad bere velmi vážně veškeré informace a dokumenty, které výbor shromáždí během kontrolních misí do členských států,“ uvedla pro deník FORUM 24 mluvčí OLAF Victoria Hansson Malmlöfová.
Úřad se nyní bude zabývat tím, zda problematika popsaná ve zprávě spadá do jeho kompetence. Podle mluvčí bude zkoumat, zda „je zde podezření z podvodu, korupce nebo ilegální činnosti, která by se týkala finančních zájmů Evropské unie“. Pokud toto bude potvrzeno, OLAF zahájí vyšetřování.
„Jsem rád, že se případnými pachateli bude moci místo českých úřadů zabývat i nově zřizovaná kancelář Evropského veřejného žalobce. Myslím, že to je zárukou, že odpovědnost za finanční škody ponesou skutečně konkrétní pachatelé, a nikoli Česká republika jako celek,“ sdělil k celé věci deníku FORUM 24 europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), který se kontrolní mise také účastnil. Úřad Evropského veřejného žalobce (EPPO) má začít fungovat do konce letošního roku a také jeho posláním bude řešení dotačních podvodů.
Oligarchický systém v Česku
Zpráva z kontrolní mise obsahuje celou řadu zjištění, a to včetně konstatování, že v České republice nefunguje dostatečně kontrola střetu zájmů a existuje zde oligarchický systém. Europoslanci konstatovali, že premiér Andrej Babiš by měl v konečném důsledku buď odejít ze své funkce, nebo prodat holding Agrofert, nebo by tento holding měl přestat pobírat evropské dotace.
Souběžně s Evropským úřadem pro boj proti podvodům se Babišovým střetem zájmů zabývají i auditoři Evropské komise. Ti zprávu obdrží také. Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová deníku FORUM 24 v rozhovoru potvrdila, že europoslanci předají Evropské komisi řadu informací, které doposud neměla k dispozici.
Mise do České republiky se uskutečnila na konci února. Babiš se s europoslanci odmítl sejít a přes média jim vzkázal několik urážek, které odsoudil například předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Zprávu z mise projednal v minulém týdnu výbor na svém zasedání a výsledky se promítnou také do rezoluce o střetu zájmů Andreje Babiše, o které by měl Evropský parlament podle Hohlmeierové hlasovat v červnu. Na dokumentu se shodlo zatím pět politických frakcí (celkem je jich v Evropském parlamentu sedm).