Část mé rodné země má novou sympatickou prezidentku. Mám z toho radost. Ale ještě více bych se radoval, kdyby takovou osobou v čele státu měla i ta část mé rodné země, kde žiji. Jaké poučení si Češi mohou vzít ze slovenských prezidentských voleb?
Poučení první: Všelidová volba není překážkou
Těch popsaných stránek a odvysílaných hodin debat na téma, jak zavedení přímé volby prezidenta bylo fatální chybou, jak všelidová volba vyřadí všechny slušné kandidáty. Slovensku Češi záviděli už současného prezidenta a nyní budou ze závistí hledět na paní prezidentku. Oba zvolení přímou volbou. Takže si můžeme odškrtnout – přímá volba může vést k zvolení skutečné osobnosti, za kterou se země nemusí stydět.
Poučení druhé: Má-li být dobrý prezident, musí být dobrý kandidát
Zní to jako bonmot, ale je to realita. Nefiguruje-li mezi kandidáty osoba, která může být dobrým prezidentem a současně je přijatelná pro širší veřejnost, nedočkáme se dobrého prezidenta nikdy. Chceme-li, aby byl příštím prezidentem i u nás někdo jako Kiska nebo Čaputová, hledejme kandidáty už dnes.
Poučení třetí: Podmínkou úspěchu je netříštění voličských hlasů
Ještě v polovině února byl v průzkumech na prvním místě Maroš Šefčovič, na druhém místě Robert Mistrík a teprve na třetím Zuzana Čaputová. O dva týdny později však Mistrík oznámil, že na základě nových výzkumů, které favorizují Zuzanu Čaputovou, odstupuje a vyjadřuje ji svou podporu. Následně Čaputové preference stouply, o dva týdny později zvítězila v prvním kole a za další dva týdny vyhrála volby. Nevíme, jak by dopadly volby, kdyby z nich Robert Mistrík neodstoupil, ale můžeme realisticky předpokládat, že by paní Čaputová nevyhr á la první kolo s takovým odstupem, možná by dokonce skončila až druhá. A to by bylo úplně jiné výchozí postavení pro druhé kolo. V našich prezidentských volbách k podobnému státnickému kroku dosud nedošlo. Věřme, že příště to bude jinak.
Poučení čtvrté: Kandidát musí být autentický
Máme zkušenosti s různými volebními strategiemi. Marketingovými experty vymyšlené kroky zaměřené na efekt, vyhýbání se vyslovení názoru v obavě, aby se nedotkl potencionálních voličů, zaplavení země slabomyslnými billboardy. Nepochybně to funguje na některé voliče, ale současně takové metody znejisťují či odrazují jinou část voličů. Zuzana Čaputová zapůsobila autenticitou vystupování. Nepotřebovala prohlašovat, že to myslí upřímně, jednoduše se tak chovala. A fungovalo to. Voliči si všimli, že místo kličkování, na které jsou zvyk lí ; u většiny politiků, kandidátka Čaputová mluví k věci. Bez přetvářky, bez předstírání. Co kdyby to někdo příště zkusil i u nás?
Poučení páté: Prezidentský úřad je možné vykonávat civilně
Kvůli tomu, že je prezident hlavou státu, nemusí se chovat jako inkarnace mocnáře. V mnoha evropských zemích se prezidenti chovají zcela civilně. Takovým prezidentem je Andrej Kiska a zřejmě takovou prezidentkou bude i Zuzana Čaputová. Až budeme vybírat českého prezidenta mějme na paměti, že nehledáme ctihodného panovníka, ale moderního politika, který svou roli bude vykonávat s pokorou.