Každý, kdo začne stavět, si vzpomene na známou hlášku z komedie Na samotě u lesa – „To máte vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, trámy, krovy, latě, …“ Stavbou rodinného domu strávíte mnoho času, a to nejen samotným mícháním malty, ale zejména cestováním po úřadech a hledáním profesionálních řemeslníků, kteří vám s těžkým údělem pomohou. Co všechno vás čeká, pokud budete stavět, se dozvíte v dnešním článku.
Začínáme: pozemek a odborníci
Nejprve ze všeho musíte najít pozemek, na kterém svůj vysněný dům postavíte. Kromě lokality a velikosti byste si měli najít i co nejrovnější plochu pro základy domu. Informujte se také na místním úřadě, zda si tu můžete vysněný domek postavit a zda v obci nemají nějaká omezující nařízení. Ideálně by už na pozemku měly být dostupné inženýrské sítě (elektřina, vodovod, kanalizace). Pak už jen stačí najít odborníky, kteří vám dodají veškerý materiál na stavbu – stavebniny i pracovní nářadí nabízí např. česká společnost STAVOSPOL, kde můžete materiál nakoupit i online.
Návštěvy úřadů
Po zpracování studie a projektové dokumentace (jejíž součástí je i měření hodnoty radonu na pozemku) se můžete vydat na úřady. Budete muset kontaktovat obecní úřad, dodavatele energie, odbor životního prostředí, hasiče a další instituce. Následně zajděte na stavební úřad, kde vám poradí, zda budete stavbu jen ohlašovat nebo musíte získat povolení a co vše k němu ještě potřebujete. Připravte se, že vyřizováním „lejster“ strávíte asi 3–4 měsíce.
Konečně opravdu stavíme
Po souhlasu všech úřadů můžete začít doopravdy stavět – nejprve však pozemek vyčistěte a oploťte, vyplatí se vám i pojištění stavby proti nenechavým zlodějům. A pak už musíte začít shánět kvalitní materiál pro začátek hrubé stavby – beton do základové desky, zdicí materiál, nosníky, potrubí… Jakmile začne vaše stavba získávat obrysy, musíte ji schovat pod střechu. Střešních krytin se vyrábí hned několik druhů, záleží nejen na účelu, ale i na vašem vkusu.
Úpravy interiéru nejsou ihned
Následně budete muset do domu zavést elektřinu a rozvést potrubí pro vodu a kanalizaci. Zdi a podkroví byste měli pořádně zaizolovat, správná tepelná izolace vám může ušetřit budoucí výdaje za vytápění. Pak už řemeslníci zůstanou ukrytí uvnitř stavby – čekají na ně omítky, štuky, obklady, podlahy, topení, sádrokartony a finální úpravy domu. Pak už jen zkolaudovat a můžete bydlet.
Chtějte kvalitní dodavatele a řemeslníky
Rychloprohlídka stavby domu právě končí – zjednodušená verze v tomto článku samozřejmě neobsahuje všechna úskalí, která vás během stavění mohou potkat. Jednomu se však můžete snadno vyhnout – nezapomeňte, že konečná podoba a funkčnost domu záleží nejen na kvalitně odvedené práci, ale odrazí se v ní i jakost materiálu. Proto vždy vybírejte spolehlivé dodavatele – česká firma STAVOSPOL, která nabízí materiál pro hrubou stavbu i poslední úpravy interiéru, si toho je vědoma. Nakupujte na jejím webu stavební materiál i nářadí pohodlně online a zapojte se do speciálního věrnostního programu.