Použití jaderných zbraní na Ukrajině by pro ruského prezidenta Vladimira Putina vedlo k velkým politickým rizikům, prohlásil v rozhovoru pro deník The Philadelphia Inquirer náčelník Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny Kyrylo Budanov. Moskva od invaze opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní.
Šéf ukrajinské rozvědky nevěří, že by Vladimir Putin v případě ohrožení kontroly nad nelegálně okupovaným poloostrovem Krym použil taktické jaderné zbraně. „Především vím, co se tam skutečně děje. Za druhé znám skutečné vlastnosti ruských jaderných zbraní. K čemu by jim to bylo? Nemáme velké koncentrace vojsk, pro které by takové jaderné zbraně byly vhodné,“ popsal v rozhovoru pro americký deník.
„A prorazit díry v našich obranných liniích je možné konvenčními bojovými prostředky. Kromě toho by použití jaderných zbraní vedlo k velkým politickým rizikům pro Putina,“ dodal s tím, že červené linie Vladimira Putina, pokud jde o Krym, už byly mnohokrát překročeny, když Ukrajina vypálila britské rakety na tamní základny, a nic se nestalo.
„Pokud existuje nějaká šance, jak Putina přesvědčit, že nemůže vyhrát, může spočívat v tom, že učiníme držení Krymu Moskvou neudržitelným,“ řekl Budanov.
Moskva od začátku invaze opakovaně hrozí možností použití jaderných zbraní. V březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné prostředky. Nedávnu Rusko zahájilo revizi své jaderné doktríny tak, aby byla v souladu s aktuální situací.
„Putin řekl, že tato práce začala, aby se doktrína dostala do souladu s nynější situací,“ citovala agentura Reuters mluvčího Kremlu Peskova.
Podle dosavadní jaderné doktríny by ruská armáda jaderné zbraně použila v případě jaderného útoku nebo takového útoku konvenčními zbraněmi, který by představoval existenční ohrožení ruského státu. Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu někteří zastánci tvrdé linie v Rusku mluví o tom, že Moskva by kritéria nasazení jaderných zbraní měla uvolnit.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg začátkem minulého týdne s poukazem na rostoucí nebezpečí ze strany Ruska deníku The Telegraph řekl, že členské státy aliance diskutují o možnosti rozmístění více jaderných zbraní a zvýšení stavu jejich pohotovosti.
„Ruské strategické síly jsou vždy ve stavu plné operační pohotovosti. Proto se nás to, co se nyní děje v západních zemích, příliš netýká,“ reagoval na jeho slova ruský prezident. Rusko kroky Západu ale podle něj pozorně sleduje a v případě zvyšujících se hrozeb bude „adekvátně reagovat“.