Rusko hlásí, že na bojišti na Ukrajině použilo laserové zbraně. USA zase tvrdí, že o tom neviděly žádné důkazy. Ukrajina pak ruskou zprávu zesměšňuje jako propagandu.
Jurij Borisov, místopředseda vlády odpovědný za vojenský vývoj, řekl v ruské televizi, že na Ukrajině byl nasazen prototyp laseru nazvaný Zadira, který během pěti sekund spálil ukrajinský dron na vzdálenost pět kilometrů. Zprávu přinesl a komentuje článek britské BBC.
„Jednalo se o doplněk k předchozímu laserovému systému nazvanému Peresvet, pojmenovanému po středověkém pravoslavném válečném mnichovi, který by mohl být použit k oslnění satelitů obíhajících vysoko nad Zemí a mohl by jim zabránit ve sběru informací,“ referuje BBC.
„Zatímco Peresvet oslepí, tak nová generace laserových zbraní vede k fyzickému zničení cíle – k tepelné destrukci, cíl shoří,“ tvrdí Borisov.
Činitel amerického ministerstva obrany však uvedl, že neviděl „nic, co by potvrzovalo zprávy o použití laserů“ na Ukrajině.
Mezitím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruské tvrzení zesměšnil a laserové zbraně přirovnal k takzvaným „zázračným zbraním“, o kterých nacistické Německo tvrdilo, že je vyvíjí, během druhé světové války. „Čím jasněji bylo vidět, že nemají ve válce šanci, tím více propagandy bylo o úžasné zbrani, která by byla tak silná, že by zajistila zvrat,“ řekl ve videoposelství. „A tak vidíme, že ve třetím měsíci plnohodnotné války se Rusko snaží najít svou ,zázračnou zbraň‘… To vše jasně ukazuje na naprosté selhání mise.“
O laserovém programu Zadira je toho známo jen málo, ale v roce 2017 ruská média uvedla, že státní jaderná korporace Rosatom jej pomáhala vyvíjet v rámci programu na vytvoření zbraní založených na nových fyzikálních principech.
S laserovými zbraněmi se nicméně experimentuje. Minulý měsíc Izrael zveřejnil video, na němž je vidět laserový systém sestřelující rakety a drony. Premiér Naftali Bennett uvedl, že by mohl sestřelovat bezpilotní letouny, minomety a rakety za pouhých 3,50 dolaru za výstřel. „Může to znít jako sci-fi, ale je to skutečnost.“
Odborník na protiraketovou obranu dr. Uzi Rubin z Jeruzalémského institutu pro strategii a bezpečnost uvedl, že technologie laserových zbraní nezmění poměr sil na bojišti na Ukrajině. „Zelenskyj má pravdu, není to žádná zázračná zbraň,“ řekl BBC. „Sestřelení bezpilotního letounu jim trvalo několik sekund. Existují mnohem lepší způsoby, jak to udělat, použít stinger nebo jakoukoli protiletadlovou raketu by bylo levnější, rychlejší a s delším dosahem.“ Lasery fungují tak, že vysílají paprsek infračerveného světla, který zahřívá cíl, dokud neshoří. Rubin uvedl, že výkon i pokročilých laserových zbraní je stále příliš slabý na to, aby na bojišti znamenal významný rozdíl.
„Není to jako ve Hvězdných válkách, kde namíří na padouchy laserovou zbraň, rychle zmáčknou tlačítko, a padouch exploduje. Ve skutečnosti je to spíše pouhá mikrovlnná trouba. Když chcete, aby se vám uvařil šálek vody, nějakou dobu to trvá. S laserem je to stejné. Musíte ho namířit na cíl a počkat, až se zahřeje a zničí ho.“
Problém je i v tom, že se laser dokáže zaměřit pouze na jeden cíl najednou, zatímco systémy protiraketové obrany mohou zasáhnout více přilétajících cílů současně. Laser je také znevýhodněn v případě špatného počasí, v dešti, sněhu nebo za oblačnosti.