Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) podala na konci března interpelaci na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) kvůli pochybení státního zastupitelství v případu týrání miminka vlastním otcem, za které byla soudem uložená podmínka. Urbanová napsala, že nebyl navržen adekvátní trest a nebylo následně podáno odvolání, tím pádem nebyl pachatel dostatečně potrestán. Blažek ve své odpovědi uvádí, že to považuje za alarmující. Interpelací se nyní zabývá a považuje ji za podnět ke stížnosti pro porušení zákona.
„Vážená paní poslankyně, dovolte mi prosím, abych Vás informoval o tom, že Vámi zmiňovaný případ považuji za alarmující a Vaší interpelací se pečlivě zabývám s využitím maxima svých zákonných kompetencí,“ stojí v odpovědi. Blažek se ve věci obrátil na okresního státního zástupce v Kladně Ondřeje Němce a na předsedkyni Okresního soudu v Kladně Petru Novákovou.
Dodává, že interpelaci Urbanové vyhodnotil jako podnět ke stížnosti pro porušení zákona. „Vaše interpelace proto byla postupem podle zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), postoupena za účelem nezbytného zajištění relevantního spisového materiálu a stanoviska státnímu zastupitelství. Následně budu moci vyhodnotit, zda je v posuzovaném případě dán prostor pro podání stížnosti pro porušení zákona.“ K případnému zpřísnění trestu ale v důsledku stížnosti pro porušení zákona dojít nemůže.
Poslankyně Urbanová se k odpovědi vyjádřila s tím, že chce především využít všechny prostředky pro to, aby ukázala, kde systém v případu týraného miminka selhal. „Rozsudek je v této věci již neměnný, to všichni víme. Chceme ale využít všechny prostředky pro to, abychom nejen ukázali, kde a jak systém v ochraně paní Magdy a jejích dětí selhal, ale také jak měl viníka jejich traumat potrestat. A to měl v případě týrání takhle malého miminka i následků, které toto týrání má, rozhodně tvrději,“ uvedla.
Na případ upozornila iniciativa Pod svícnem a pořad 168 hodin. Okresní soud v Kladně uložil pachateli trest odnětí svobody v trvání 30 měsíců s podmíněným odkladem na 4 roky, což je téměř na dolní hranici trestní sazby. V rozsudku je přitom uvedeno hned několik pohoršujících okolností. „Státní zástupkyně dokonce navrhovala trest ještě nižší i přesto, že nebyly uvedeny prakticky žádné polehčující okolnosti, a naopak z rozsudku vyplývá několik přitěžujících. Ze zveřejněného odůvodnění nevyplývají dostatečné důvody k takto mírnému trestu za takto závažné a závadné chování k vlastnímu dítěti. To ostatně potvrzuje i rozhodnutí odvolacího soudu v této věci, kde je označen trest za ‚překvapivě shovívavý‘, ale nemohl být přehodnocen proto, že se státní zástupkyně neodvolala,“ napsala v březnu v interpelaci Urbanová.