Za současné vlády jsme svědky postupného plíživého omezování lidské svobody a plíživého návratu před rok 1989. Jedním z důkazů je i zavedení povinné předškolní výchovy. To znamená, že od září 2017 budou děti muset před nástupem do základní školy chodit rok do mateřské školy.
Nikdo rozumný jistě není proti povinné školní docházce, ale co se týče toho, aby děti byly nuceny chodit i do školky, to už považuji za sociální inženýrství a zasahování do rodičovských práv. Nechme na rodičích, jestli chtějí dát děti do mateřské školy nebo ne. Zdůvodnění zastánců tohoto opatření, že některé děti nezískají doma ty správné sociální návyky je úsměvné a nesmyslné. Podle této logiky, když některé dítě nestačí ve škole v nějakém předmětu a propadá z něho, bychom měli nechat opakovat ročník celou třídu.
Je svobodným právem otců a matek, aby rozhodovali o výchově předškolních dětí, a neměli bychom jim do toho zasahovat. Oni nejlépe znají své děti a vědí, co je pro ně nejlepší. Tak je nechme na pokoji a neotravujme je byrokratickými výmysly.
Také je třeba si uvědomit, že stát vydá nějaký příkaz, ale odnesou ho jiní. V tomto případě města a obce, které budou nuceny navýšit kapacity předškolních zařízení ze svých rozpočtů.
A to se týká dalšího nařízení, že školky musejí brát děti od dvou let. Prostě parlament schválil vládní návrh zákona, který to přikazuje bez ohledu na to, že někteří psychologové považují tuto věkovou hranici za nízkou. A také nikoho nezajímá, jak se s tím obce vypořádají.
Vadí mi také způsob prosazování tohoto opatření. Například ministryně práce a sociálních Michaela Marksová-Tominová to vidí pomalu jako povinnost, aby i ty nejmenší děti navštěvovaly školky a matky chodily co nejdříve do práce. Neříkám, že tuto možnost nemají mít, ale opět zdůrazňuji, nechme na rodičích, jak se rozhodnou vychovávat své děti, jestli zůstanou doma nebo jestli budou chodit do školky a matky se vrátí do práce.
Paní ministryni zřejmě vadí, když se matky nebo otcové věnují svým dětem a obětují kvůli tomu třeba i svou pracovní kariéru. Myslím si, že takoví rodiče si podporu státu zaslouží. Místo toho však ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo opak, aby přišli o daňové zvýhodnění. To je pro mě nepřijatelné.
Ing. Michael Pánek (ODS) je krajský zastupitel Středočeského kraje