Průzkum společnosti Median, který si nechal vytvořit Český rozhlas, ukázal, že rozdělení společnosti v otázce povinného očkováni je překvapivě vyrovnané. Chce se říct fifty-fifty. Přesto, že se nejedná o ukazatel, kterým by se chtěli politici řídit, je nutné, aby na něj při domýšlení důsledku svých rozhodnutí brali ohled.
Otázka povinného očkováni bude muset být velmi rychle vyřešena, především, pokud by nás postihla další vlna pandemie, tentokrát ta omikronová. Nervozita ve společnosti totiž roste a postupem času se tak radikalizuje stále více lidí, kteří vakcinaci odmítají a priori proto, že je do ní neustále někdo tlačí.
Už dnes se dá s jistotou tvrdit, že někteří občané, kteří zprvu neváhali, zda se nechají očkovat, změnili kvůli informačnímu zmatku způsobenému vládou Andreje Babiše svůj názor. Ne každý tak potřeboval nějaké dezinformační hlouposti ve stylu čipů ve vakcínách, stačila tvrzení rotujících ministrů zdravotnictví o tečce za koronavirem, o očkovaných, kteří covid nepřenáší, a další.
Ve chvíli, kdy se začalo ukazovat, že žádný konec pandemie není za dveřmi a rizikem jsou i očkovaní, přestože v nesrovnatelně menším množství než ti bez vakcíny, rezistence vůči vládním nápadům začala sílit. Pomáhaly k tomu i přešlapy v nařízeních, která Babišovi lidé prezentovali na bezpočtu tiskových konferencí, na nichž si doslova „ujeli“. Problém byl třeba v tom, že opatření, vydané v jeden den, muselo být zrušeno jen několik hodin po jeho aplikaci.
Nedomyšlenými zákazy a příkazy, které posléze soud dokonce mnohokrát označil za protiprávní, se Babišův kabinet dostal do role diktátora, jehož je nutné nerespektovat. Je tedy zřejmé, že jakýkoliv další befel musel v už tak naštvaných lidech vzbudit další vlnu nevole.
Tu ovšem zdědila i vláda Petra Fialy, která v mnoha ohledech zbytečně pokračuje i v ne úplně srozumitelné komunikaci vůči veřejnosti. Téma povinného očkování zatím pokládá za tabu, ale je třeba si přiznat, že může nastat i taková situace, ze které nebude jiné východisko. Do té doby je ovšem nutné nastavit jinou celospolečenskou náladu. Pokud by se do nepopulárního opatření chtěla vláda pustit v současnosti, přineslo by to více škod než užitku.