
Škody po hurikánu Helene ve Spojených státech. FOTO: The White House / se souhlasem
FOTO: The White House / se souhlasem

KOMENTÁŘ / Východní pobřeží Spojených států amerických zasáhl hurikán Helene, který si vyžádal přes 200 obětí na životech, zničil desítky tisíc domů a miliony lidí byly bez proudu. Škody se teprve sčítají a pomalu se začíná s jejich odstraňováním. Kolem pomoci se ale začaly šířit konspirační teorie, jež odstraňování škod komplikují. Některé lživé informace sdílí nepřekvapivě i bývalý prezident Donald Trump. Jiné jsou zacílené lokálně.
Trochu podobnou situaci jsme si zažili během nedávných povodní. Různí pošuci a vypočítaví lháři zaplní informační prostor balastem nesmyslů, který může v krajních případech vést k ohrožení lidských životů a minimálně komplikuje snahy zasaženým pomoci. Hurikán Helene tak podobně jako povodně u nás ukazuje, jak moc dezinformace prorostly naší společností.
Ovládání počasí a ovlivnění voleb
Obdobně, jako tomu bylo u nás, se první slabomyslné teorie objevily velice záhy. Tou možná první a rozhodně jednou z nejrozšířenějších je ta, že americká vláda umí ovládat počasí a hurikán vytvořila a nasměrovala do států volicích republikány, aby ovlivnila letošní prezidentské volby.
Kdyby se takový nesmysl šířil mezi několika zastánci toho, že země je plochá, dalo by se nad tím mávnout rukou. Takoví lidé existovali a existovat budou vždy. Jenže tyto hovadiny šíří třeba i členka Sněmovny reprezentantů za stát Georgie a Trumpova spojenkyně Marjorie Taylor Greeneová.
Trump lže o migrantech
Sám bývalý prezident zase rychle přispěchal s tvrzením, že Federální agentura pro krizové situace (FEMA) peníze určené na pomoc obětem hurikánu utrácí za ubytování nelegálních migrantů. I vinou toho je tato konspirační teorie možná úplně nejrozšířenější ze všech. Dopomohl k tomu jistě i Elon Musk, který ji šíří na své sociální síti X.
Republikánský kandidát na prezidenta také obvinil Bidenovu administrativu z toho, že prý cíleně nepomáhá oblastem, které volí republikány. To přitom téměř vzápětí vyvrátil republikánský senátor za Severní Karolínu Thomas Tillis. Ten naopak federální pomoc chváli a doslova řekl, že kdo si myslí, že se na něco takového dalo připravit lépe, nemá ponětí, o čem mluví.
Chtějí zbourat domy a těžit lithium
Zajímavé je, jak rychle se dezinformace šíří i v místech, která byla zasažena tak silně, že tam lidé stále nemají vodu ani eletřinu. V okrese Rutherford v Severní Karolíně se tak místní představitelé a záchranáři musí vypořádat se zvěstmi, že prý chtějí hurikán využít ke stržení celých bloků poškozených domů, aby se tam mohlo těžit lithium.
Guvernér státu, demokrat Roy Cooper, prohlásil, že dezinformace mohou v takové situaci mít i smrtící následky. V každém případě ale platí, že je krajně znepokojivé, jak rychle a dalece se dezinformace šíří a jak komplikují plnění naprosto běžných funkcí státu.