
Papež František žehná ukrajinským vojákům na Svatopetrském náměstí v Římě (2016). FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons (volné dílo)
FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons (volné dílo)


Světoví politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej označil za člověka skromnosti, polský premiér Donald Tusk za vřelého a citlivého muže, pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz vyzdvihl jeho péči o nejslabší. Na úmrtí hlavy katolické církve reagovala i italská premiérka Meloniová nebo americký viceprezident J. D. Vance.
Macron podle agentury Reuters řekl, že František se během svého pontifikátu vždy stavěl na stranu těch nejzranitelnějších a nejkřehčích, a to s velkou pokorou. „V této době války a brutality měl smysl pro ty druhé, pro ty nejkřehčí,“ řekl novinářům.
„Dobrý, vřelý a citlivý muž. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal na X šéf polské vlády Tusk.
Šéf německých křesťanských demokratů (CDU) a pravděpodobný příští spolkový kancléř Merz uvedl, že Františka si bude svět pamatovat pro jeho neúnavnou angažovanost ve prospěch nejslabších členů společnosti. „Jeho hlavními zásadami byly pokora a víra v boží milosrdenství,“ uvedl na X s tím, že tímto způsobem se rodilý Argentinec dotkl lidí na celém světě a napříč křesťanskými církvemi.
Podle představitelů Evropské unie byl papež inspirativní osobností, která se zajímala o globální výzvy současnosti. Papež František inspiroval miliony lidí svou pokorou a láskou k chudým lidem, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve. V myšlenkách jsem se všemi, kteří pociťují tuto hlubokou ztrátu,“ napsala šéfka unijní exekutivy na X. „Kéž naleznou útěchu v myšlence, že odkaz papeže Františka nás bude všechny i nadále vést směrem ke spravedlivějšímu, mírumilovnějšímu a soucitnějšímu světu,“ dodala.
Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy pociťoval papež „hluboký soucit“. „Staral se o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír – a také o každodenní boje každého z nás i všech dohromady,“ uvedl Costa na sociální síti X.
Ve svém nedávném poselství ke Světovému dni míru papež podle Costy navrhl tři kroky k tomu, aby mohla nastat „trvalá změna“. „Odpuštění mezinárodního dluhu, zrušení trestu smrti a přerozdělení vojenských prostředků na ukončení hladu. Kéž nás jeho myšlenky i nadále vedou k budoucnosti plné naděje,“ dodal šéf unijních summitů.
Italská premiérka Giorgia Meloniová napsala na sociální síti X, že zpráva o odchodu Františka všechny velice zarmoutila. „Měla jsem tu čest těšit se z jeho přátelství, rad a poučení, které nikdy nezklamaly, ani v dobách zkoušek a utrpení,“ uvedla s tím, že papež požadoval po světě odvahu ke změně směru, aby neničil, ale kultivoval, napravoval a střežil společné dobro.
Trump reagoval jen stručně
Na zprávu o úmrtí papeže reagoval na sociální síti X také americký viceprezident J. D. Vance, který byl patrně posledním politikem, jenž se s Františkem setkal u příležitosti své nedělní návštěvy Vatikánu.
„Právě jsem se dozvěděl o odchodu papeže Františka. Mé srdce je s miliony křesťanů po celém světě, kteří ho milovali. Byl jsem šťastný, když jsem ho včera viděl, přestože byl zjevně velmi nemocný. Ale vždycky si ho budu pamatovat pro níže uvedené kázání, které pronesl v časných dnech COVIDU. Bylo opravdu moc krásné. Dej Bůh spočinutí jeho duši,“ napsal a sdílel odkaz na zmíněné kázání.
Americký prezident Donald Trump ve stručném prohlášení popřál zesnulému papeži Františkovi, aby odpočíval v pokoji. Bůh ať žehná jemu i všem, kdo ho milovali, uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.
Papež v poslední době kritizoval Trumpovu administrativu za její migrační politiku, kterou označil za ostudu. V této věci rovněž vedl teologický spor s viceprezidentem J. D. Vancem.