KOMENTÁŘ / Řadě našich krajanů zkazil dovolenou požár na ostrově Rhodos, odkud jsou právě evakuováni turisté. Požár na ostrově je tak mocný, že kouř zastínil slunce, a řada míst na ostrově se dostala do extrémního ohrožení – kdyby tam lidé zůstali, půjde jim o život. Jako klimatický realista se však domnívám, že jde o začátek. Ve vyprahlém Středomoří už budou podobné, ne-li horší požáry běžné.
Nejprve si zkusme představit, jak vypadalo Středomoří před pěti tisíci lety. Pokud samozřejmě má čtenář na takový úkol dostatek představivosti. Ono totiž v té době bylo zelené, zarostlé stromy. Lesy okolo Středozemního moře nebyly smrkové monokultury jako dřevní plantáže lesního hospodářství u nás, byly původní, s vysokou druhovou diverzitou. A tak klima celého Středomoří bylo mnohem vlídnější než dnes. Ty vyschlé skalnaté břehy, jaké kolem Středozemního moře známe, byly vlídné a mnohem, mnohem vlhčí než dnešní vysušené a bodláky porostlé pobřeží od Španělska po Chorvatsko.
Pak ovšem přišli lidé, kteří potřebovali dřevo na stavbu domů, lodí, a samozřejmě i na vaření. A tak začali kácet. Kolem Středozemního moře bylo sušší a teplejší klima než třeba v ČR vždy, je to výrazně jižněji. Proto krajina kácení „neustála“ a změnila se. Biotop se pomalu blížil k dnešní podobě, pobřeží vysychalo, a stromy vystřídaly bodláky, které Češi znají z dnešních výletů do Chorvatska
Bude hůř
Požár na Rhodu zkazil dovolenou stovkám našich krajanů – dnes čekají na evakuaci, či už plují na evakuační lodi na pevninu. Jde o největší evakuační operaci v dějinách Řecka. Přes 30 000 turistů a místních obyvatel nyní utíká před ohněm, co se rozhořel na mnoha místech ostrova. Tam, kde na ostrově dosud nehoří, bydlí lidé ve školách, sportovních halách či v hotelech, a celé dění hrubě neodpovídá představám o pohodové dovolené u moře. Každý klimatický realista však potvrdí, že v příštích letech bude mnohem hůř. Na ostrově fouká silný vítr, který požár posiluje a šíří. Na některých místech na Rhodu byly preventivně přerušeny dodávky elektřiny, a něco jako běžný život na značné ploše ostrova pro letošek skončilo. Teploty ve velké části Řecka tento týden dosahují 40 stupňů, a ve vyprahlé středomořské krajině – včetně Rhodu – jsou požáry v podstatě nevyhnutelné. Nemusí jít jen o turisty odhozený vajgl – někdy může stačit odhozená pet lahev s vodou, která zafunguje jako lupa, anebo krátká bouřka z vedra zapálí bleskem strom. Krajina je tak vysušená, že požár vznikne extrémně snadno.
Intersucho
Vyschlá krajina není záležitostí Středomoří – a obří požáry v krajině, jak ukázaly ty nedávné u nás, dokládají, že ani oheň není jen středomořským jevem. Suchá krajina je k požárům náchylnější než dříve globálně. U nás je už několik týdnů také sucho – extrémní a zničující. Server Intersucho píše: Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm) zůstává i nadále ve vysokých hodnotách, ačkoliv se v minulém týdnu vyskytly srážky a místy zlepšily intenzitu sucha (pás od Šumavy po Orlické hory), tak zbytek republiky je i nadále v nejvyšších kategoriích sucha. Je patrné, že jižní část republiky je na tom hůře, kde převažuje extrémní sucho. Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm) se minulý týden mírně prohloubila v oblastech, kde již půdní sucho bylo sledováno. Horší stav je sledován spíše v severní části republiky a v pohraničních horách. Aktuálně se sucho (počínající až extrémní) na území České republiky vyskytuje cca na max. 99 % území (půdní profil 0–100 cm). Extrémní sucho se vyskytuje zhruba na 20 % území republiky.
Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi. Dívám se na tu mapu. Do konce července to vypadá mimořádně zle, a srpen už je zlý standardně, ne katastroficky. Jednak však nevíme, zda předpověď vyjde, a za druhé – úrodu ovlivní v průběhu července sucho až do té míry, že řadě zemědělských plodin bude voda chybět, i kdyby se v srpnu deficit snížil tak, jak říká předpověď.
Klimatický systém planety se rozpadá
Všechny ukazatele říkají, že se začal přeskupovat klimatický systém planety. Jsou to pouhé čtyři roky, kdy Greta Thunbergová při své akci přitáhla pozornost veřejnosti celé planety ke klimatické změně – a nejrůznější myslitelé ji obviňovali z „alarmismu“ a volali po tom, aby učitelé, kteří o rozpadu klimatu učí děti, byli vyhozeni z práce. Dnes se ukazuje, že rozvrat klimatu je mnohem horší, a negativní změny postupují mnohem rychleji, než vědci čekali. Upřímně doufám, že mezi těmi stovkami z Rhodu evakuovaných Čechů bylo hodně popíračů globálního oteplování – požár by pro ně byl něčím jako praktická výuka. Ovšem rozvrat klimatického systému planety bohužel nepostihne jen jeho popírače, ale nás všechny.
O planetu velký strach nemám – on se totiž po fázi klimatického chaosu, do které právě vstupujeme, nějaký klimatický systém zase vytvoří, nějaká nová rovnováha vzdušného oceánického proudění zase vznikne. Víme však jistě, že nastolí výrazně jiné klimatické poměry, než panují dnes. A ty poměry budou méně příznivé pro naši civilizaci, než byl ten klimatický systém, který jsme bezohledností naší umouněné a vysoce emisní výroby rozbořili. A že úživnost planety, která je dnes s využitím (devastujících) metod průmyslové zemědělské výroby taktak na osmi miliardách, může zásadně poklesnout. Třeba na pouhé dvě miliardy. Víc lidí v novém klimatickém pořádku planeta ani s použitím všech představitelných umělých hnojiv a pesticidů neuživí. A nějaké pozitivní řešení prostě nevidím. Takže za svůj největší životní úspěch považuji, že jsem nezplodil žádné děti. Protože jejich budoucnost na planetě, kterou teď čeká období klimatického chaosu a pak nějaký nový, nám zatím zcela neznámý klimatický systém, bude nejistá, nebezpečná a mnohem horší, než byla pro všechny předchozí generace lidstva. Nejsme Homo sapiens, člověk moudrý, ale Homo destructiosus. Člověk ničivý.