V noci z úterý na středu se v nelegálním uprchlickém táboře ve francouzském Calais rozhořel požár. Práce na přemisťování migrantů převážně z Afriky a Blízkého východu do jiných uprchlických táborů po celé Francii probíhaly od pondělního rána do středečního večera. Požár se během středy podařilo zkrotit a do večera byl podle původního plánu tábor skutečně vyklizen. Nicméně však celou věc zkomplikoval. O jeho původu neexistuje shoda, je ale jasné, že nevznikl náhodou. O vyklízení tábora i požáru podrobně informují francouzské i britské deníky.
Co se týče samotného požáru, ten propukl v noci z úterý na středu a hasiči s ním bojovali ještě během včerejšího dne. Boj s ním byl velmi obtížný, protože byl od počátku založen na mnoha místech. Policie vyloučila, že by se jednalo o nehodu. Požáry v Džungli podle jejich tvrzení někdo zakládal úmyslně. Není však jisté, kdo za nimi stojí.
Podle francouzského listu Le Figaro se jedná o tradiční počínání migrantů, kteří za sebou pálí svoje přístřešky, když z uprchlického tábora odcházejí. Podobné případy byly v posledním roce zaznamenány napříč celou Francií.
Je zvláštní, že komisař francouzské policie Patrick Visser-Bourdon pro britský list The Telegraf uvedl, že migranti ze založení požáru viní aktivisty skupiny „No Boarders“. Tito aktivisté usilují o svobodu pohybu, naopak protestují proti povinnosti uprchlíků se registrovat.
„Džunglí“ je nazýván nelegální uprchlický tábor v přístavním městě Calais, odkud odplouvají trajekty do Británie. Tuto lokalitu si vybrali a celý tábor vystavěli sami uprchlíci za pomoci dobrovolníků. Mezi uprchlíky koluje mýtus, že Británie je novou zemí hojnosti a blahobytu pro každého.
Až do tohoto pondělí podnikali uprchlíci každým dnem extrémně nebezpečné pokusy naskočit do kamionů, které míří na trajekt. Snaží se schovat do jejich úložných prostor, protože se pěšky na loď nedostanou, aniž by museli podstoupit osobní kontrolu. Tábor byl vždy trnem v oku zastupitelům města i francouzské vládě. Není jisté, kolik uprchlíků tam přesně žilo, ale odhaduje se, že až mezi šesti a osmi tisíci.
Do úterního večera se podařilo přemístit okolo tří tisíc migrantů, tedy zhruba polovinu. Ve středu večer byl tábor skutečně zcela vyklizen. Zpravodaj stanice BBC tvrdí, že vláda počítá s umístěním čtyř tisíc lidí do jiných táborů po celé Francii. Co ale bude s těmi zbývajícími dvěma až čtyřmi tisíci, o tom se oficiálně nemluví. Ten samý zdroj pro BBC uvedl, že se domnívá, že si migranti najdou nějaký squot poblíž Calais. Protože je tento přístav pro ně ideálním výchozím bodem pro cestu za štěstím do ostrovního království, odmítají jej opustit. Toto přesvědčení dnes ráno potvrdil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. Uvedl, že mnoho uprchlíků plánuje zůstat v nejbližším okolí Calais, aby to měli na trajekt, který je odveze do vysněné Británie, co nejblíže.
Francie Spojenému království dlouhodobě vyčítá příliš mírnou imigrační politiku. Ztělesněním tohoto sporu se stal právě spor o „Džungli“. Francouzská strana tvrdí, že proti nelegálnímu uprchlickému táboru nemůže dlouhodobě a efektivně zakročit, pokud Britové jasně nedeklarují, že nelegální migranty budou vracet zpět do zemí jejich původů/první bezpečné země na trase, odkud přišli. Britové si však stojí za tím, že pokud se migranti na ostrovy dostanou, nechají je tam. Tento postoj je Francouzy vnímán jako motivace pro uprchlíky, aby dennodenně podnikali své životu nebezpečné pokusy o nástup do kamionů.
Není jisté, jaký smysl by pro aktivisty ze skupiny No Boaarders mělo zakládání požáru v uprchlickém táboře, který tamní obyvatele ohrožoval na zdraví, ne-li na životě. Je pravda, že požár urychlil evakuaci tábora, avšak zabránil pečlivé registraci všech uprchlíků a hlavně dětí, kteří v táboře žili. Tento úkol, který byl podle stanice BBC jedním z nejdůležitějších, tedy zůstal nesplněn.