KOMENTÁŘ / Izraelská armáda v uplynulých hodinách upozornila obyvatele Pásma Gazy, že by se měli urychleně přesunout do jižní části tohoto území. Tento krok by mohl být předzvěstí izraelské pozemní ofenzivy. Armáda je zcela jistě připravena na invazi. To ostatně prohlásil i premiér Netanjahu. Otázkou je, jaká bude podoba chystané invaze.
Je nadmíru zřejmě, že Izrael má jednu z nejsilnějších armád na světě, která je primárně postavena tak aby zajistila samotnou existenci izraelského státu. Ostatně celá země je postavena tak, aby bojovala, odolávala a vyhrávala bleskové války. Vedle toho je Izrael schopen v krátkém čase zmobilizovat svou brannou moc a prakticky během několika desítek hodin ztrojnásobit počet vojáků. V případě totální války by pak armáda povolala do zbraně až 2,5 milionu mužů a žen. A konečně, Izrael disponuje kompletní jadernou triádou, která slouží jako nástroj strategie odstrašení.
V tuto chvíli probíhá intenzivní letecká operace, která cílí přesně naváděnou municí na klíčová místa velení a sklady munice a vojenského materiálu hnutí Hamás. Je zde evidentní snaha minimalizovat kolaterální škody na civilním obyvatelstvu. Ovšem zmiňované upozornění na nutnost evakuace do jižní části Pásma Gazy naznačuje, že letecká příprava invaze a s ní související raketové ostřelování pozic by mohlo přejít ještě před zahájením pozemní operace do palebné přípravy, která už nebude realizována přesně mířeně, nýbrž bude vedena plošně na území, kde se podle zpravodajských informací nachází jednotky Hamásu nebo kde se soustředí jejich podpora. A to už zcela jednoznačně má přímý dopad na civilní obyvatelstvo a civilní objekty.
Tento přístup k vedení úvodu operace ovšem souvisí i s tím, že Hamás záměrně umísťuje svá velitelství, jednotky a důležitá zařízení v blízkosti civilních objektů nebo přímo do nich. Dále je zde pro izraelskou armádu další problém, a to rozsáhlá síť tunelů, kterou Hamás postupně vybudoval v Pásmu Gazy s vyústěním i na izraelské území a kterou tak proměnil ve skutečnou strategickou zbraň. Tato síť tunelů v současné době umožňuje Hamásu připravit a vést rychlé přepadové a útočné akce na izraelském území a představuje zároveň i vynikající únikovou cestou, která chrání před izraelskou reakcí. Rozsáhlá letecká operace a raketové ostřelování území v Pásmu Gazy tak bude mít rovněž za cíl zničit nebo alespoň omezit využití sítě tunelů. V každém případě, letecká operace izraelské armády spolu s rozsáhlým raketovým a dělostřeleckým ostřelováním území Pásma Gazy má za cíl maximálně otupit odpor Hamásu a omezit ztráty izraelských jednotek, které budou nasazeny do pozemní operace.
Vedle samotné pozemní operace na území Pásma Gazy se zcela jistě připravuje, nebo dokonce již byla zahájena operace k osvobození rukojmí, zajatých a zavlečených na území Pásma Gazy, po teroristickém útoku ze soboty 7. října tohoto roku. Vzhledem k tomu, že rukojmí pochází nejenom z Izraele, ale i dalších zemí, se lze domnívat, že tuto část operace podniknou spolu se speciálními jednotkami izraelské armády i speciální jednotky armády USA. Přesun námořní flotily USA do východní části Středozemního moře by tomu nasvědčoval.
Naplánování a samotné provedení operací, tzn. letecké útoky a ochrana vzdušného prostoru před raketovými útoky Hamásu, pozemní operace a v neposlední řadě i operace speciálních sil k osvobození rukojmí je nesmírně náročný proces. Nicméně pro izraelskou armádu a její velení toto nebude zásadní problém. Problémem patrně nebude ani rychlé politické rozhodnutí izraelské vlády o razantním a tvrdém postupu vůči teroristům Hamásu. Historické zkušenosti ukazují, že vedení Izraele za daných okolností dokáže být velmi radikální, a současná situace asi nebude výjimkou.
Takže jediným problémem zůstává zvládnout operační nasazení jednotek v oblasti s vysokou hustotou osídlení, kde je značné riziko, že intenzivní konflikt způsobí vysoký počet obětí na civilním obyvatelstvu. Tedy faktor, který může bezpochyby vyvolat masovou reakci světové veřejnosti, a především arabských zemí, pro které bude pochopitelně naprosto nepřijatelné sledovat utrpení palestinského obyvatelstva v Pásmu Gazy způsobené vojenskými akcemi, byť primárně zaměřenými na bojovníky hnutí Hamás.