Premiér Andrej Babiš založil Radu vlády pro zdravotní rizika a postavil se do jejího čela. Reaguje tak na problémy kolem nefungující chytré karantény. Fakticky tím přiznal, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jemuž tento projekt uložil, selhal. Nemůže se ale zbavit ani vlastní odpovědnosti.
Je to obvyklá byrokratická poučka. Nefungují standardní mechanismy, tak založíme novou komisi nebo vládní radu a vytvoříme atmosféru, že zanedbané problémy akčně a co nejrychleji vyřešíme. Nejinak je tomu v případě založení Rady vlády pro zdravotní rizika, která je další variací krizového štábu, ať už na vládní či ministerské úrovni.
Proč najednou nová vládní rada?
Novou osmičlennou radu povede premiér a jejími místopředsedy jsou ministři Jan Hamáček a Adam Vojtěch. Proč najednou musela vzniknout, když ještě nedávno Babiš ujišťoval veřejnost, že má vláda vše pod kontrolou a chytrá karanténa perfektně funguje, stejně jako další technologie, které se prý od nás učí celý svět?
Situace se změnila po blamáži v karvinských dolech OKD, kde stát zaspal a nezachytil včas šíření onemocnění COVID-19. Tehdy nezvládnutou situaci kritizoval kromě opozice a vládní ČSSD i svazek obcí na Karvinsku. Výsledkem byla nepřiměřená reakce krajské hygieny navigované ministrem zdravotnictví.
„Chytrá karanténa absolutně nefunguje a již použití slova chytrá u toho, co se děje, by mělo být trestné. Lidé se dozvídají výsledky testů pozdě, a mnozí tak zbytečně žijí ve stresu a mnozí zbytečně sedí v karanténě,“ uvedli tehdy starostové. Použití rychlotestů bylo podle nich zavádějící, nepřesné, testování chaotické a pomalé.
Ukázalo se, že premiér Babiš a jeho ministr Vojtěch šířili nepodložené optimistické nálady. Problémy v Moravskoslezském kraji odkryly řadu problémů nejen s funkčností chytré karantény. Přesto Vojtěch, zřejmě už jako jediný, stále trvá na tom, že jeho rezort v ničem nepochybil.
Nedůvěra k Vojtěchovi
Z omylu Vojtěcha vyvedly poslední kroky premiéra Babiše. Ačkoli to nepřizná veřejně, převedení řízení chytré karantény – a nejen jí – pod své přímé „velení“, je jasným signálem jeho nespokojenosti a nedůvěry k výkonnosti ministerstva zdravotnictví. Zároveň jde o marketingový tah a šéf ANO pochopil, že ho zmatky kolem vývoje epidemie mohou před krajskými volbami poškodit.
Jednou z možností je razantně změnit statistiky, které otočí nepříznivou křivku počtu aktivně nemocných. To se ještě Vojtěchovi podařilo. Ministerstvo zdravotnictví ze dne na den snížilo počet nemocných o třetinu, což poněkud vylepšilo pozici České republiky, která se tímto ukazatelem řadila mezi nejhorší v Evropě.
Samozřejmě, že je možné uvádět důvody, proč došlo ke změně statistiky. Nezodpovězeny ale zůstávají otázky, proč se metodika mění – „shodou okolností“ k lepšímu – zrovna teď. Šlendrián, nebo pragmatický kalkul? Nakonec i Roman Prymula naznačil, že tyto údaje nelze brát příliš vážně.
Totéž platí pro vývoj v Moravskoslezském kraji. Dnes ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je epidemiologická situace v kraji klidná a ohniska koronaviru vyhaslá. Přitom ještě před týdnem stát ospravedlňoval zavedení plošných nařízení v celém kraji dramatickým zhoršením situace. Za tak krátkou dobu by mohla tato opatření, jež mimo jiné nepříjemně zasáhla tisíce podnikatelů, jen stěží účinně zafungovat. To nevyvolává důvěru v úsudek odpovědných osob.
Kompetenční boj
Kromě pružného nakládání se statistikami a podrobnými daty, na jejichž základě se stát rozhoduje a dosud je nezveřejňuje, je možné k vylepšení mediálního obrazu použít „systémovou“ změnu v řízení. To je právě příklad nové vládní rady, jejíž vznik zároveň odráží zákulisní kompetenční boj a střet osobních ambicí.
Není náhoda, že premiér Babiš kývl na vznik nové vládní rady poté, co šéf ČSSD Jan Hamáček, který už pomyslně navlékal rudý svetr, začal hovořit o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele by podle zákona stanul ministr vnitra a mohl by se stát hlavním komunikátorem boje proti údajně hrozící druhé vlně koronaviru. Zároveň se Hamáček zařadil mezi kritiky ministra Vojtěcha, když prohlásil, že chytrá karanténa nefunguje a měla by být znovu převedena pod armádu.
I z těchto důvodů Babiš sáhl po nápadu svého vládního zmocněnce Romana Prymuly, který navrhl vznik centrálního zastřešovacího orgánu na Úřadu vlády. Jistě myslel i na to, že v něm bude mít jako premiérův muž klíčovou roli.
Prymulova satisfakce
Prymula odešel z postu náměstka ministra zdravotnictví ve zlém po osobních neshodách s ministrem Vojtěchem. Hlavní tvář protipandemického boje si poté dávala záležet na tom, aby prokázala, jak je Vojtěchův tým v čele s epidemiologem Maďarem nekompetentní a nekomunikativní.
Tomuto obrazu nahrály aktuální potíže s chytrou karanténou, jíž je Prymula duchovním otcem. Vojtěchovo oslabení zároveň znamená posílení Prymulovy pozice, což ovšem ještě automaticky neznamená, že bude tato konstelace fungovat diametrálně efektivněji. To se ještě uvidí.
Nesmí se však zapomenout na roli samotného Babiše, odpovídajícího za personální složení svého týmu. Byl to právě premiér, kdo už v květnu rozhodl o přesunutí chytré karantény výlučně pod křídla Vojtěchova rezortu. Tehdy kritizoval slabý rozjezd projektu, jehož funkčnost zpochybňovali i krajští hygienici.
„Doufám, že rezort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády,“ tepal premiér Vojtěcha, který se podle něj tvářil, jako by se ho to netýkalo. „Teď to ministr musí převzít, důležitou roli tam bude hrát vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.“ S odstupem času to vypadá, že propadli oba.
Babišův návrat
Babiš dnes tvrdí, že se vrací k původnímu modelu, kdy údajně řídil chytrou karanténu on sám. Ve skutečnosti stál v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který měl projekt chytré karantény na starosti, tehdejší náměstek Prymula.
Členové expertní skupiny COVID19CZ v té době považovali převzetí chytré karantény ministerstvem zdravotnictví za dobrou zprávu, protože projektu chyběl provozovatel se silným mandátem. Dnešním pohledem tedy selhal i šéf ANO, který se nyní k řízení projektu sám přihlásil.
S Vojtěchem to nevyšlo, nyní personální klauniáda pokračuje. Vyjde to znovu s premiérem, který už svoje mikromanažerské „kvality“ v boji proti čínskému viru dostatečně prokázal?
Nebo to dopadne jako vždycky, naposledy se zázračně proměnlivými statistikami. Premiér náhle před říjnovými volbami prostě jen oznámí, že chytrá karanténa funguje skvěle, jako už mnohokrát předtím, a leckdo tomu i uvěří.