S volebními průzkumy je to pořád stejná ohraná písnička. I když se často hovoří o tom, že je nelze přeceňovat a že jedno šetření s o něco lepším výsledkem od toho posledního jaro nedělá a nelze z něj vyvozovat bůhvíco, nic se na tomto fenoménu nemění a vše se opakuje stále dokola. Po zveřejnění každého takového průzkumu se vyrojí různé zprávy, příspěvky na sociálních sítích a radostné či škodolibé reakce ohledně toho, jak ta či ona partaj jde nahoru anebo naopak dolů. Je to případ i aktuálního šetření agentury Median.
Podle něj by ve volbách vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů, Piráti by získali 12,5 procenta, občanští demokraté jen 11 procent a sociální demokraté pěkných 9,5 procenta. Okamurova SPD by pak obdržela 7,5 procenta, komunisté 7 procent a TOP 09 ne úplně špatných 6,5 procenta. Lidovci by se museli spokojit s 5,5 procenta a hnutí STAN s 5 procenty.
Ve srovnání s předchozím šetřením Medianu, které se konalo v březnu, stojí za to vyzdvihnout, že v něm hnutí ANO mělo rovněž 29,5 procenta hlasů, ODS 13 procent, Piráti 12 procent, sociální demokracie a komunisté shodně po 7,5 procenta, STAN a Topka získaly jen po 5,5 procenta a lidovci pouze 5 procent.
V titulcích zpráv se tak následně bylo možné dočíst, jak se Česká strana sociálně demokratická přiblížila k občanským demokratům nebo jak preference hnutí ANO neklesají a sociální demokraté posilují. Ne že by na tom nemohlo být i něco pravdy, ale pořád je třeba myslet na to, že jde o jeden jediný průzkum.
Ten přitom může být ovlivněn řadou faktorů – statistickou chybou, metodikou dané agentury nebo i momentální společenskou náladou. Vypovídací hodnota průzkumů je dána jejich hlubší analýzou a sledováním určujících trendů v čase, pokud možno po delší dobu.
Pokřivování politické soutěže
Důležité je také vědět, že když například ČSSD vyjde 9,5 procenta u Medianu, je to zkrátka jiných 9,5 procenta než u Kantar CZ nebo CVVM. To, co je u jedné agentury úspěch, u jiné zase tak skvělé vzhledem k číslům z předchozích průzkumů a odlišné metodice být nemusí.
Všechno to je potřeba brát v potaz a nespokojit se s tím, že hodnotíme izolovaně jednotlivá čísla pouze podle toho, jestli nám pocitově přijdou vysoká, nebo nízká, nebo že jenom srovnáme dva výzkumy a na základě toho tvrdíme, jak se politická mapa České republiky mění.
Jednoduše řečeno vůči předvolebním průzkumům je nutné zachovávat jistý odstup, nebrat je zase tak vážně a nevyvozovat z nich příliš, což se bohužel velmi často stává zejména v některých médiích. Ve výsledku to potom jen pokřivuje a ovlivňuje politickou soutěž u nás, a to není dobře.