Pavel Protasov je od roku 2013 členem občanského hnutí pozorovatelů voleb SONAR. V rámci Evropské sítě organizací monitorujících volby ENEMO se v roce 2015 účastnil také pozorovací mise na Ukrajině. Letošní kampaně, jež předcházela komunálním volbám v Moskvě, se účastnil v rámci uskupení Štáb Zjuzino ve stejnojmenném obvodu hlavního města. Do místní rady nominoval Štáb čtrnáct kandidátů. Osm z nich uspělo, opoziční uskupení tak v obvodě získalo většinu. Pavla Protasova jsme se zeptali, nejen jak probíhaly volby v Moskvě, ale také proč je většina Rusů k současné politické situaci v zemi apatická a jakou má podle jeho názoru budoucnost Alexej Navalnyj.
Jako pozorovatel voleb v Rusku působíte již několik let. Výsledky opozice v Moskvě mnohé zahraniční komentátory včera překvapily. Byly tyto komunální volby jiné volební účastí nebo zvýšenou aktivizací občanské společnosti?
Každé volby se liší. V Rusku se obecně řečeno všechny podobají jen nízkou volební účastí. O zvýšené aktivizaci občanské společnosti se tradičně dá hovořit pouze v Moskvě. Hlavním tématem voleb zde byla obecná nespokojenost s velmi špatnými plány rozvoje města. Kvalita života je zde extrémně nízká, což se projevilo na výsledcích v mnohých obvodech.
Opozice dosáhla v Moskvě nečekaně dobrých výsledků. Zbytku země však nadále dominuje Jednotné Rusko. Můžeme v úspěchu opozice v hlavním městě vidět nějakou širší tendenci?
Nejvyšší aktivita opozičních sil je samozřejmě v Moskvě. V zemi existuje ještě několik dalších ohnisek aktivismu, jedná se především o velká města, převážná většina regionů je ale pasivní a apatická. Lidé tady spí. Je jim všechno jedno. Širší tendence bych proto v úspěchu opozice v Moskvě bohužel neviděl.
Proč si myslíte, že režim povolil Ilju Jašinovi a ostatním opozičníkům kandidovat? Podle Alexeje Navalného je nejčastějším nástrojem pro manipulaci voleb zabránění kandidatur opozičníků.
Vláda se ve volební strategii zcela očividně přepočítala, jinými slovy „udělala chybu“. Mysleli si, že díky nízké volební účasti s přehledem vyhrají bez jakéhokoliv úsilí. A nepřipustit k volbám opoziční kandidáty by vzbudilo zbytečný povyk. Chtěli si zahrát na demokracii a přepočítali se. Navalnyj má pravdu. Pokud vláda pociťuje ze strany opozice ohrožení, její kandidáti k volbám připuštěni nejsou. Dám příklad: Jevgenij Rojzman ze Sverdlovské oblasti nebyl připuštěn, nenasbíral prý totiž dostatek podpisů místních zastupitelů, kteří by jeho kandidaturu podpořili. Těmto zastupitelům podpořit Rojzmanova jednoduše řečeno zakázali. Rojzman měl ve Sverdlovské oblasti slušné šance vyhrát gubernátorské volby.
Co by podle vás mělo potenciál zažehnout velké protestní hnutí napříč celým Ruskem? Rusové jsou, jak jste zmínil, převážně pasivní a na současnou situaci rezignovaní. Jako by Rusové říkali: „Ano, rozkrádají naše peníze, ale alternativa neexistuje. Všichni jsou stejní lumpové.“ Jinými slovy není to tak, že si Rusové neumějí představit ve svém čele jinou než autokratickou vládu? Je to smutná pravda, nebo jste s výhledy do budoucna optimista?
Podle mého názoru jediné, co by Rusy přimělo k masovým protestům, by byl hlad nebo naprosté zchudnutí země. A i v takové situaci by ale vláda měla prostředky, jak protestům čelit pomocí totální propagandy šířené státní televizí. Oni jsou vždy schopní přijít s vysvětlením, kdo může za tu a tu situaci. Co se týče autokratické vlády, ano, feudální prvek je v ruském životě zakořeněn velmi hluboko. Lidé mají pocit, že jinak se žít nedá. Na současných poměrech nevidí logicky nic mimořádného. Já osobně považuju masové protesty v blízké budoucnosti za velmi nereálné.
Jak vnímáte Alexeje Navalného, který se v současné době zdá být nejvýraznějším lídrem opozice? Ozývají se hlasy označující jej za extrémního nacionalistu. Mohl by se v budoucnu stát osvíceným ruským vůdcem, který by zemi přivedl k demokracii?
Alexej Navalnyj je v současné době jediným silným lídrem ruské opozice. Za nacionalistu jej nepovažuji. Jeho návrhy na omezení imigrace ze středoasijských republik jsou rozumné. V posledních měsících se Navalnyj jeví jako vážný konkurent Vladimíra Putina. A také z tohoto důvodu jej jako kandidáta k prezidentským volbám v roce 2018 nepřipustí.