![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/50455/halík1-1440x810-c.jpg)
FOTO: Česká televize
Studenti pražského Arcibiskupského gymnázia každoročně pořádají den přednášek, diskuzí a workshopů s názvem Agora, který je otevřený i široké veřejnosti. Letos se Agora uskuteční 18.-19. března, tedy příští pátek a sobotu. Návštěvníci se mají tentokrát skutečně na co těšit, program je nabitý.
Politika, filozofie i divadlo
Do výběru přednášejících letos poprvé dvoudenního přednáškového pásma se promítají poslední dobou nejvýraznější společenská témata. I proto se hned jedna z prvních přednášek věnuje evropským muslimům a jejich integraci, o které přijde hovořit islamoložka Zora Hesová. O budoucnosti Evropské unie promluví politolog Jiří Pehe, o roli náboženství v moderním světě Tomáš Halík s přednáškou nazvanou Návrat náboženství – naděje nebo hrozba?
Kromě přednášek více či méně politických je v plánu i několik besed se zasloužilými osobnostmi svých oborů. S vojenským lékařem Petrem Jarošem o konfliktu v Afghánistánu, s doktorem Pirkem o medicíně, s ředitelem Člověka v tísni a jedním z vůdců Sametové revoluce Šimonem Pánkem o humanitární práci a neziskovém sektoru nebo s dobrovolnicí Dianou Kosinovou o její práci na tzv. balkánské trase.
Vedle klasických besed a přednášek pro posluchače láká Agora i na interaktivní workshopy. Za všechny uveďme již v minulosti populární workshop recykliteratury, dále také workshop divadelní improvizace. Návštěvníkům se zájmem o výtvarné umění i moderní formy nabídne Agora besedu o expresivní malbě s Michaelem Rittsteinem, přednášku doktorandky katedry sociologie FSV UK Anny Oravcové o feminismu v hip hopu a v neposlední řadě přednášku Stefana Segiho o dějinách komiksu.
Agora je studentskou iniciativou. Všechny přednášky zařizují sami studenti gymnázia ve svém volném čase, škola jim poskytuje jen materiální podporu v podobě prostor a úhrady některých nákladů. „Agora vznikla z pocitu, že žáci se mohou vzdĕlávat i jinak než pomocí klasické výuky, a snaží se jim nabídnout témata, která se ve školních hodinách tolik neprobírají,“ říká jeden z hlavních organizátorů akce Martin Fischer. „Sázíme na to, že studenti se zajímají o kulturu i společenské dĕní, i na to, že jsou organizačnĕ schopní,“ dodává.
První blok přednášek začíná v pátek v devět hodin ráno, program úvodního dne končí v 17:30. V sobotu pak Agora pokračuje od půl třetí až do sedmi do večera. Více na oficiální facebookové události.