To, že politici před volbami využívají každou příležitost k volební kampani, je celkem běžné a nikoho by to nemělo příliš překvapovat. Přesto je třeba říct, že to, co předvádí Česká strana sociálně demokratická, a především poradce ministryně práce a sociálních věcí Matěj Stropnický, který kandiduje z druhé příčky sociálně demokratické kandidátky v Praze, se tomu trochu vymyká, a to hned z několika důvodů. Důležitá otázka je, kdo z jeho angažmá v předvolební kampani bude mít větší prospěch, zda sociální demokracie, nebo spíše samotný Stropnický.
Někdejšímu náměstkovi pražské primátorky Adriany Krnáčové nelze upřít, že jeho vstup do volebního klání mohl být jen stěží výraznější. To, že se účastní kontrol inspekce práce, mu přineslo obrovské množství mediální pozornosti a prostoru, který umně využívá, a svým způsobem tak zastínil zbytek ČSSD a nakonec i samotnou ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, jejímž poradcem je a se kterou se kontrol účastní.
Ono samozřejmě nejde jen o Stropnického přítomnost při kontrolách ve fabrikách, i když právě ta se mu skutečně vyplatila, protože je natolik kontroverzní a problematická, že vyvolala obrovské množství reakcí, takže ji musel zaznamenat opravdu každý, a to je koneckonců to, o co v předvolební kampani jde, což Matěj Stropnický moc dobře ví.
A vzhledem k tomu, že se nyní na kandidátce sociální demokracie nachází v úplně jiné pozici, než v jaké byl ve volbách před čtyřmi lety coby lídr Zelených, může svůj potenciál vyvolávat kontroverze využít naplno. Jako předseda Strany zelených byl pod tlakem různých křídel v partaji, musel ji pokud možno sjednocovat, a nemohl si dovolit experimentovat a provokovat.
Nyní je v pozici solitéra (stále zůstává nestraníkem), kterého předseda ČSSD Jan Hamáček přizval na kandidátku sociální demokracie a zjevně mu dal volnou ruku. Stropnický má navíc prostřednictvím ministryně Maláčové vazbu na výkonnou moc, což ve volební kampani může zužitkovat a také to dělá.
Sociální demokraté byli zřejmě natolik zoufalí, že usoudili, že už nemají co ztratit, proto oslovili bývalého šéfa Zelených, i když se dalo předpokládat, že jeho osoba zastíní i ty nejznámější stranické matadory (respektive ty, kteří partaji zbyli). Hned, jak jeho angažmá vešlo ve známost, bylo jasné, že vzbudí pozornost a média se mu budou věnovat, což se opravdu stalo. Matěj Stropnický dostával již od začátku takový prostor v médiích, o jakém jiná dvojka na kandidátce ČSSD může jen snít, a ten dále narůstal.
Práce v terénu
Stropnický ostatně dělá hodně proto, aby tomu šel naproti. Zájem o svou osobu přiživil už účastí v televizním pořadu Výměna manželek ještě před tím, než vyšlo najevo, že se stal poradcem ministryně Maláčové. Nyní je zase ve středu dění díky své přítomnosti při kontrolách inspekce práce v továrnách. Zajímavé je prozkoumat to, jak ji prezentuje samotná ČSSD a jak Stropnický a jaký má vztah k předvolební kampani sociálně demokratické strany.
Sociální demokraté na své facebookové stránce minulý týden napsali: „Zatímco politici ODS pobíhají po kampani a dělají divadlo pro média, naši lidé pracují v terénu. Jana Maláčová a Matěj Stropnický se vydali na další inspekci do průmyslové firmy v rámci akce Férová práce. A proč? Protože píšete stovky zpráv, jak to v praxi funguje.“
Sdělení, které z toho plyne, je jednoznačné: ministryně se svým poradcem na rozdíl od jiných nedělají akce pro média (a tudíž kampaň), nýbrž pracují a chodí na kontroly. Co jejich práce v terénu ale obnáší? V čem spočívá? A koho vlastně Maláčová se Stropnickým na svých kontrolách mají kontrolovat?
K tomu, nakolik jde o předvolební kampaň, se Matěj Stropnický na svém facebookovém profilu vyjádřil takto: „Denně se mě někdo ptá: je to kampaň? No, říkám: jedna věc jsou kontroly, ty probíhají bez ohledu na naše návštěvy a mediální pěnu a skončí správními řízeními a udělením pokut tam, kde bude prokázáno porušení zákoníku práce. Druhá věc je ale politický prostor, který se snažím vyboxovat TÉMATU férové práce. Tomu posloužila návštěva. Protože spravedlnost nevznikne jen kontrolami ba ani pokutami, férové ‚od kdy do kdy a co za to‘ bude vyžadovat i změny zákonů. O tom se pokusím mluvit v následujících rozhovorech navzdory tomu, že novináře zaměstnanci fabrik vůbec nezajímají, jak vidím v každém novém interview.“
Kontrolovat inspekci
Krásně se na tom ukazuje Stropnického přístup – novináři mu poskytují velkorysý prostor, který je nakonec tím, o co mu jde, jak sám uvádí. Proto je potřebuje, zároveň však směrem k nim vyjadřuje jen kritiku a pohrdání. Klíčové ovšem je, že Stropnický přiznává, že účelem návštěvy jeho a ministryně Maláčové ve fabrikách je vyboxovat politický prostor tématu férové práce (to, že se tak děje právě před volbami, je samozřejmě výhodné, jak pro místopředsedkyni ČSSD, tak pro jejího poradce, kteří v nich oba kandidují).
Za zmínku stojí ale ještě jedna věc. Na jiném místě na svém facebookovém profilu někdejší šéf Zelených píše: „Inspekcí se s Janou Maláčovou účastníme jako zástupci ministerstva, které má právo provádět kontroly činnosti inspekce, protože je řídícím orgánem inspektorátu práce.“ To dává jasnou odpověď na to, koho mají Maláčová a Stropnický na svých návštěvách ve fabrikách kontrolovat a komu by se měli především věnovat. Žádnému vyboxovávání politického prostoru tématu férové práce před volbami, nýbrž práci inspekce.
Z toho, jak Stropnický sám svou účast na kontrolách popisuje a jak ji pojímá, je zjevné, že tam není kvůli dohlížení nad inspekcí, ale kvůli zaměstnancům, o které se nejvíce zajímá a o kterých stále hovoří a chce jim a jejich práci vyboxovat onen prostor. Nic proti tomu, je to jeho politický program, ať to dělá a klidně i před volbami, neměl by k tomu však využívat dohlížení ministerstva nad inspekcí. V konečném důsledku to pak znamená jediné – jeho návštěvy v továrnách nejsou žádná práce v terénu, nýbrž kampaň.