Vitalij Ginzburg je ruský podnikatel, vlastnící i izraelský pas, který nyní žije v České republice. V Rusku úspěšně podnikal v oblasti IT a bezpečnostních technologií, mezi jeho klienty patřily i renomované firmy. Je zakladatelem společnosti Ecoprog, kterou vybudoval, jak se říká, od nuly. Nikdy nic nezprivatizoval a tedy nemůže být považován za oligarchu. Jeho podnikání v Rusku bylo zničeno poté, co se odmítl zúčastnit korupčního jednání jedné z tamních bank. V rozhovoru o svém podnikání Vitalij Ginzburg rovněž upozorňuje na špatné podnikatelské prostředí v Rusku včetně neexistující nezávislé justice a právní ochrany soukromého majetku.
V jakém oboru jste podnikal v Rusku?
V Rusku jsem se svými partnery založil inženýrskou společnost Ecoprog, která je již téměř čtvrt století uznávaným lídrem v oblasti IT a inženýrství. Společnost se prosadila nejen rozsahem svého podnikání, ale především v oblasti rozvoje moderních technologií. V prvním hodnocení IT společností v Rusku obsadila první místo v kategorii Systémový integrátor. Já a moji specialisté jsme vyvinuli nové technologie chráněné ruskými a zahraničními patenty. Projekty společnosti byly dvakrát oceněny cenou „Nejlepší projekt v Evropě“ (2003 a 2010 ). Dva roky po sobě (2012 a 2013) se společnost stala laureátem prestižní mezinárodní soutěže „Best Innovator“, ve které porota složená z respektovaných mezinárodních odborníků vybrala 13 nejlepších inovativních společností v Rusku z více než 800. Několik let po sobě jsem byl vítězem v kategorii „Nejvlivnější osobnost roku“ na realitním trhu v kategorii „Inženýrství“ podle americké odborné publikace. Na konci roku 2014 jsem byl vyhlášen jako vítěz ruské části prestižní mezinárodní soutěže „Podnikatel roku“ v kategorii „Smart City“, pořádané světově uznávanými společnostmi jako jsou Ernst & Jang, Credit Swisse, Forbes atd.
Jaké byly největší úspěchy vašeho podnikání v Rusku? Které významné společnosti byly vašimi klienty?
Kromě toho, jak jsem uvedl výše, společnost realizovala více než 500 velkých projektů v Rusku, Turecku a Uzbekistánu, které v těchto zemích patřily mezi velmi významné projekty. Mezi nimi bych vyzdvihl instalaci bezpečnostních technologií na jednom z největších evropských letišť v moskevském Vnukovu. Jednalo se o největší technologický projekt Internet of Things v Evropě, jeden z největších na světě z hlediska videodohledu a videoanalýzy a také jedinečný z hlediska úspory energií. Jsem velmi hrdý na úspěchy mých technologií v infrastruktuře největšího a nejsložitějšího letištního terminálu v Moskvě.
Mohu říci, že když jsem musel opustit Rusko kvůli perzekuci ruských korupčníků z VTB Bank a dalších struktur, našel jsem nové partnery v Evropě, kteří při návštěvě Moskvy a prohlídce výše zmíněných dvou mých zařízení projevili zájem o investování do mé společnosti a mých technologií. Kromě těchto projektů mohu zmínit projekty na vytvoření IT infrastruktury v Centrální bance Ruska v 90. letech, projekty společností Lukoil, kterým se věnujeme již 17 let, projekt ve VTB Bank, který získal mezinárodní ocenění, projekty na ministerstvu dopravy a na ruských železnicích, Aeroflotu, AFI, KPC, Sberbank of Russia, MTS, ICN Pfarma, Siemensu, Yukosu, Roskosmosu, SUEK, RAO EU a v mnoha dalších společnostech. Samotný seznam klientů mé společnosti nemůže způsobit nic jiného než pýchu.
A co je nejdůležitější, v roce 2014 byl z iniciativy VEB Bank, VEB-Engineering a RDIF proveden audit a posouzení mé společnosti za účelem vytvoření Ruské strojírenské společnosti (RIC). Tyto plány se však nepodařilo uskutečnit kvůli korupci mezi šéfy VTB Bank, kteří se mě při realizaci projektu rekonstrukce stadionu moskevského Dynama pokusili zatáhnout do svých korupčních sítí a praní velkého množství špinavých peněz. Oni také ukradli hodně peněz z úvěru zahraničních bank. Já se však tohoto mafiánského spiknutí odmítl zúčastnit. Na to jsem pak doplatil, protože moje firma byla odstřižena od financování a zničena. Já a moji spolupracovníci jsme utrpěli velké škody. V současné době je toto zločinné spiknutí proti mé společnosti Ecoprog předmětem soudního sporu v USA a kontroly ze strany amerických úřadů podle protikorupčních zákonů USA. Já a moji partneři jsme přesvědčeni, že pravda je na naší straně, zvláště poté, co Komise pro bankovnictví a burzy USA (SEC) postavila několik ruských bank před soudy, včetně VTB, pro podobné případy podvodů a korupce.
Nuceně jste opustil Rusko a žijete v České republice. Jak to bude dál s vaším podnikáním?
Po mém vynuceném odjezdu z Ruska jsem se sešel a dohodl s partnery, kteří zastupují v Evropě velmi známé firmy, na založení inženýrské společnosti pro rozvoj letecké infrastruktury a především technologií. Partneři utráceli čas a peníze, studovali projekty a technologie společnosti, včetně těch v Moskvě, vypracovali jsme podnikatelský plán a do společnosti se přitáhlo mnoho finančních prostředků. Jedna z kanceláří firmy se měla nacházet v Praze. Dokonce jsme již chystali provozovnu v centru města v ulici Na Příkopě. Vinou ruské strany, která proti mně vykonstruovala trestní stíhání, a také jednotlivých zaměstnanců českých orgánů činných v trestním řízení, kteří nejednali podle zákona, ale podle svých představ, byl bohužel tento projekt zmařen. Nyní se k tomuto projektu vracíme, očekávám, že se rozhodne v příštích třech až čtyřech měsících.
Budete nyní podnikat ve stejném oboru, nebo i v jiných?
Zajímám se o podnikání, ve kterém jsem úspěšný, mám zkušenosti a dobrou pověst. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu realizovat své ambice. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu nejen vydělávat peníze, ale dosáhnout něčeho, na co mohu být hrdý. Zajímám se o podnikání, kde jsem nejvíce konkurenceschopný. A to je především strojírenství. Vidím velké příležitosti pro integraci moderních IT a inženýrských technologií za účelem zlepšení energetické účinnosti, rozvoje zelených technologií a umělé inteligence, a to i v České republice.
Kde jsou lepší podmínky pro podnikání, v Rusku nebo v ČR?
V České republice jsem nepodnikal, v Rusku ano. Přesto však mohu porovnávat podle klíčových ukazatelů. V Rusku neexistují nezávislé soudnictví a ani právně zaručená ochrana soukromého majetku. Rusko nerespektuje rozhodnutí mezinárodních soudů, zejména Evropského soudu pro lidská práva. V Rusku nyní dochází ke znárodňování ekonomiky, z Ruska uniká kapitál, mozky odcházejí do zahraničí, malé a střední podniky jsou systematicky ničeny a velké jsou stejně systematicky zestátňovány nebo korumpovány. V Rusku nedochází k ekonomickému růstu a naopak dochází k poklesu reálných příjmů obyvatel. V Rusku není nic stabilního a jasného z hlediska legislativy.
Člověk, pro kterého jsou volby jen zbytečnou formalitou, a v podstatě je jeho působení nelegitimní, může učinit jakékoli rozhodnutí dotýkající se zájmů obchodu, např. zvýšit či zavést nové daně nebo prohlásit četné dny za nepracovní svátky. Mám samozřejmě na mysli prezidenta Putina. Podniky jsou přitom povinny i v takových případech proplácet pracovníkům mzdy, jinak jim hrozí trestním stíhání, a stát jim nijak nepomůže. Taková rozhodnutí přitom nejdou napadnout u žádného ruského soudu, přestože jsou nezákonná.
Ve vládních zakázkách vládnou korupce a svévole bez ohledu na pravidla. Můžete dodržet všechny smluvní podmínky státní zakázky, ale nikdo vám to nezaplatí. I to je realita podnikání v Rusku. Rusko není ve skutečnosti státem s tržní ekonomikou, na což už začala poukazovat i americká vláda, a není ani právním státem, neboť stát, jednotlivec či byznys si nejsou ve vztazích rovni. Veškeré pokusy ruských úřadů prezentovat příznivé podnikatelské klima v Rusku jsou podvodnou manipulací s některými ukazateli, což v poslední době dokonce vyvolalo skandál s řadou mezinárodních ratingů. To je můj názor vycházející nejen z mých osobních zkušeností, ale také z různých dokumentů a statistik. Každý si to může porovnat s českou realitou a vyvodit z toho závěry.