Obranná aliance Joint Expeditionary Force (JEF) pod vedením Velké Británie zpřísnila kvůli ochraně podmořské infrastruktury dohled nad Baltským mořem. Systém Nordic Warden, založený na umělé inteligenci, nepřetržitě sleduje pohyb plavidel takzvané ruské stínové flotily.
Jedno z nich, Eagle S, je od Vánoc podezřelé z poškození elektrického kabelu Estlink 2, který spojuje Estonsko s finskou elektrickou sítí. Incident je vyšetřován jako závažná sabotáž a telekomunikační trestný čin. Jak již deník FORUM 24 informoval, loď ani její posádka nesmí podle pátečního rozhodnutí soudu v Helsinkách opustit Finsko.
Pokročilý britský systém Nordic Warden, který byl aktivován minulý týden, vyhodnocuje potenciální hrozby pro podvodní infrastrukturu a monitoruje ruskou stínovou flotilu. Jedná se o plavidla, která Rusové využívají k přepravě ropy, zbraní a obilí v rozporu s mezinárodními sankcemi uvalenými na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu.
Nordic Warden využívá umělou inteligenci k vyhodnocování údajů z řady různých zdrojů, včetně automatického identifikačního systému (AIS), který lodě používají k signalizaci své polohy, a vypočítává riziko, které loď představuje, když vpluje do určité oblasti.
Rizikové lodě pod stálým dohledem
„Konkrétní plavidla identifikovaná jako součást ruské stínové flotily jsou v systému zaregistrována, aby mohla být pečlivě sledována, když se blíží ke klíčovým oblastem zájmu,“ uvedla britská vláda na svých webových stránkách.
Pokud systém vyhodnotí, že loď představuje riziko, bude ji sledovat v reálném čase a okamžitě vyšle varování, které bude sdíleno s JEF a spojenci NATO.
„Společně s našimi spojenci ze sousedních zemí posilujeme bezpečnost v oblasti a budeme i nadále pracovat na posílení odstrašení i odolnosti proti hrozbám pro naši kritickou podvodní infrastrukturu,“ prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson.
JEF představuje obrannou spolupráci vedenou Velkou Británií, jejímž cílem je rychle reagovat na krize a války v severní Evropě, a to buď samostatně, nebo společně s NATO. Součástí této spolupráce jsou také Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko a Švédsko.