V areálu pražské Pragovky byla 1. června otevřena umělecká letní sezona – Pragovka Art Summer. Zahájeny byly tři výstavy i čtvrteční provoz letního kina, kde se budou promítat 16mm staré filmy. Legendární továrna, ležící v centru průmyslové části Prahy 9, je v současné době domovem mnoha umělců z různých oblastí – od malířů, sochařů, fotografů, designérů po nábytkáře a čalouníky.
Od loňského jara, kdy vznikl projekt Pragovky jako kulturního prostoru otevřeného široké veřejnosti, se tu pravidelně konají výstavy mladých českých výtvarníků, proběhl i měsíc otevřených ateliérů – Pragovka Open, kdy mohli návštěvníci poznat umělce přímo při práci v ateliéru. Cílem Pragovky je podle tvůrců celého projektu vytvoření tvůrčího pulsujícího prostředí, které podněcuje nejen ke spolupráci uměleckých komunit, ale i seznamuje širokou veřejnost se současnou uměleckou scénou.
Součástí areálu je také The Depo Gallery, která se orientuje na současný vývoj nové generace českých, slovenských i zahraničních umělců. Včera byla v jejích prostorách zahájena jedna z červnových výstav, prezentace děl Vojty Pavlíčka, originálního umělce, tvořícího velkoformátová plátna pomocí spreje i akrylových barev. Zajímavé jsou i jeho nejnovější experimety s barvou nanášenou na plyšovou deku – obrazy novorozenců.
Společnou prezetací několika rezidentů Pragovky je výstava maloformátových obrázků, nacházející se hned ve vedlejších prostorách. Představuje se zde šest výtvarníků, a to každý svým zcela specifickým stylem. Lucie Nováčková připomíná svými malými dramaty knižní ilustrace Borise Jirků, David Adamec své oleje naopak koncipuje jako fotografické momentky z cest. Jeho obrazy lze chápat i jako jakási komiksová okénka beze slov. Warholovsky působí potom kosmonauti i indián Lawrence Wellse, atypické formáty pláten Tomáš Prchala se zastřenými portréty působí jako střepy ze starých zrcadel. Eliška Fialová s neskutečným smyslem pro detail komponuje na své obrazy hromádky kmínu či hřebíčku, poslední autor Martina Chloupa vystavuje několik téměř jednotahových portrétů. Přes velkou různorodost autorů působí výstava poměrně vyváženě, obrazy malých formátů jsou vystaveny v rozumném množství, díky čemuž není návštěvník přesycen mnoha různými styly.
Poslední výtvarnou událostí, kterou je v současné době možné navštívit v rámci Pragovka Art Summer je audiovizuální prostorová instalace Jany Babincové a Pavly Nešverové – Gammatone. V prvním patře tovární budovy se nachází galerie White Room, uvnitř je tma, hraje hudba a do jejího rytmu probíhá pomocí zavěšených tyčinek barevná show. Autorky považují své dílo za oživlou trojrozměrnou partituru, hudební skladba je v jejich podání rozložena do několika rozměrů – zvuku, počítačové animace a prostorové instalace.