Rusko stále neudělalo žádné kroky k tomu, aby mohla začít fungovat střední škola při ruském velvyslanectví. Česká strana už na jaře upozorňovala, že není možné, aby učitelé měli diplomatické pasy. Budova v městské části Praha 6 je proto prázdná. Podle tamního starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) by Česká republika měla usilovat o to, aby v místě vznikla mezinárodní škola s rozšířenou výukou ruštiny, která se otevře i českým studentům.
„Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst ve školách, v Praze 6 je přitom nyní prázdná budova školy u ruského velvyslanectví. Česko by podle nás mělo usilovat o to, aby se škola otevřela všem žákům,“ uvedl v pondělí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Pozemek, na kterém škola stojí, patří České republice, budova je však Ruska. Podle starosty Koláře je proto potřeba začít jednat s Ruskem o tom, jak místo do budoucna využít, a restartovat tak česko-ruské vztahy.
Stejně jako české ministerstvo zahraničí i městská část odmítá, aby střední škola při velvyslanectví dál pokračovala v režimu, kdy měli vyučující diplomatické pasy. „Takový statut nenáleží žádným z vyučujících na ostatních školách, navíc by tím byla narušena rovnost počtu diplomatů, které Česko dosáhlo letos na jaře po vyhoštění ruských diplomatů kvůli útokům na muniční sklady ve Vrběticích,“ připomíná Kolář.
Ten proto navrhuje, aby Česko začalo jednat o vzniku mezinárodní školy s rozšířenou výukou ruského jazyka. „Učitelé by neměli diplomatické krytí a škola by se otevřela všem zájemcům o studium, a to i z řad českých studentů, což doposud nebylo možné,“ vysvětluje starosta městské části s tím, že na území Prahy 6 je několik mezinárodních škol.
Praha podle Koláře bojuje s počtem míst ve školách, a vznik nové školy proto vidí jako příležitost, jak počet míst navýšit a zároveň žákům a studentům nabídnout kvalitní studium ruského jazyka, po kterém je poptávka.
„První krok musí udělat ministerstvo zahraničí, které musí začít jednat s Ruskem. To je samozřejmě složité, protože velvyslanec Ruské federace momentálně raději jedná s kancléřem prezidenta. Obnovení korektních vztahů s Ruskem je nicméně jedním z úkolů, který stojí před další vládou, a vznik mezinárodní školy by měl být součástí budoucích jednání,“ uzavírá Kolář.
Budoucnost fungování školy se začala řešit po diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem, která byla vyústěním zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.
Česká strana opakovaně už od dubna letošního roku prostřednictvím ministerstva zahraničí oficiálně upozorňuje Rusko, aby fungování školy dalo do souladu s českým právním řádem, a opakovaně nabízela pomoc s potřebnými administrativními kroky. Naposledy na konci srpna ministerstvo Rusku odeslalo diplomatickou nótu.
„Česká strana důrazně odmítá tvrzení, že nese jakýkoliv díl odpovědnosti za ukončení činnosti uvedené školy. Je odpovědností zřizovatele školy, tedy v tomto případě ruské strany, aby škola plnila veškeré podmínky a povinnosti plynoucí z právních předpisů přijímajícího státu v oblasti školství,“ uvádí se v diplomatické nótě předané Ruské federaci.