Praha podepíše sesterskou smlouvu s Pekingem. Podpis smlouvy odsouhlasili pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu. V jejím rámci schválili mimo jiné uznání jednotné Číny, tedy toho, že Tchaj-wan je součástí této komunistické země. Smlouvu přitom minulý týden odmítla městská rada, takže se na pořad jednání zastupitelstva neměla vůbec dostat.
Pětiletá dohoda zavazuje Prahu k tomu, že bude uznávat jednotnou Čínu. „Hlavní město Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se v dohodě.
Schválený dokument ostře kritizovali předseda TOP 09 Miroslav Kalousek i zastupitelé opozice a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Vadí jim zejména právě výslovný a bezdůvodný souhlas Prahy s jednotnou, tedy komunistickou, politikou Číny. Zásadní výhrady mají také k velmi nestandardnímu zařazení smlouvy na pořad jednání zastupitelstva a jejímu schválení bez řádného projednání a diskuse, jako by byl podpis dokumentu zákulisně dohodnut předem. To může mít souvislost s probíhajícími politickými jednáními o vzniku nové pražské koalice namísto té stávající, která se před čtyřmi měsíci rozpadla.
Kdo všechno je zajedno s Krnáčovou
Pražské zastupitelstvo schválilo problematický dokument hlasy ANO, ČSSD, KSČM a většiny zastupitelů ODS. Z osmi zastupitelů ODS hlasovali proti pouze bývalý primátor Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS Filip Humplík a starosta Vinoře František Švarc.
„Obě strany budou v souladu s principy reciprocity a vzájemného přínosu realizovat různé druhy spolupráce,“ přečetla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) z materiálu, který zastupitelům předložila, a ti jej následně bez diskuse schválili.
Obě města mají podle Krnáčové spolupracovat v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Pravidelně se mají také setkávat představitelé obou měst.
[ctete]48351[/ctete]
TOP 09 mluví o dni mezinárodní hanby a nebude smlouvu respektovat
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je dohoda pro Prahu nesmírnou ostudou. Kalousek vydal společně s předsedou pražské organizace TOP 09 Jiřím Koubkem tiskové prohlášení nazvané „25. únor bude i dnem mezinárodní hanby pro Prahu“. Podle Kalouska předsedové ANO, ODS, KSČM a ČSSD, pánové Babiš, Fiala, Filip a Sobotka, ponesou historickou odpovědnost za hanbu, kterou jejich pražští zastupitelé svému městu způsobili.
„Přes odpor demokratických sil prosadili zastupitelé za ANO, KSČM, ČSSD a ODS článek, který zavazuje hlavní město Prahu uznávat Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území. Veškeré kompetence v zahraniční politice svěřuje Ústava ČR vládě České republiky. Neexistuje jediný důvod, proč by se článek týkající se vrcholné mezinárodní politiky měl objevit v dohodě mezi jednotlivými municipalitami. Pokud tedy tím jediným důvodem nemáme na mysli ustrašenost, podlézavost a servilitu vůči silným autokratickým režimům,“ píše se v prohlášení TOP 09.
„Při veškerém přátelství je mi k smíchu pan poslanec Marek Benda, který v parlamentu léta předstírá přátelství k Tchaj-wanu, aby pak přihlížel, jak jeho kolegové z pražské ODS hlasují pro předloženou nestoudnost. Upřímně lituji svého kolegu Petra Fialu, který se ze všech sil snaží vytvořit obraz ‚nové‘ ODS, aby pak trpně musel přihlížet, že o reálných činech jeho strany ve skutečnosti rozhodují Rittig, Hrdlička a Udženija,“ prohlásil Miroslav Kalousek.
[ctete]46634[/ctete]
TOP 09 si podle něj vyhrazuje právo nerespektovat článek této smlouvy a její komunální zastupitelé se budou svobodně a na příslušné úrovni setkávat s představiteli Tchaj-wanu, kdykoliv to uznají za vhodné.
Podobně to vidí předseda pražského klubu TOP 09 Václav Novotný. „Ono to vypadá, že celá ta smlouva byla sepsána kvůli bodu tři (souhlas s jednotnou Čínou), protože ten zbytek je zcela bezobsažný,“ je přesvědčen.
Podívejte se na video z tiskové konference TOP 09:
Zelení se podivují nad veletočem ODS
Podle předsedy Strany zelených a bývalého náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického měl být třetí bod vyřazen, neboť smlouva má být dohodou o spolupráci, nikoliv o politice; navíc deklaraci si vynutil Peking. „Partnerství, které začíná tím, že si jedna strana klade ultimativní podmínky, není partnerstvím,“ řekl Stropnický.
„Zelení byli připraveni partnerství měst Prahy a Pekingu podpořit, pokud by dohoda o něm neobsahovala nepřijatelná mezinárodněpolitická prohlášení, která do podobných dohod nepatří. Rozvíjet spolupráci s čínskými městy neznamená, že se nemáme dále hlásit k podpoře lidských práv a Tibetu. Zelení se k nim budou hlásit i nadále a politické přemety nechystají,“ vysvětlil postoj zelených zastupitelů předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek.
Ten v tiskovém prohlášení, které vydal společně s předsedou pražské organizace Strany zelených Ondřejem Mirovským, dále píše: Když v březnu loňského roku nevyvěsila pražská radnice vlajku Tibetu, bila pražská ODS na poplach. Její zástupci v zastupitelstvech hlavního města i jeho částí hlasitě podporovali „boj tibetského lidu za autonomii.“ Dnes stejní lidé pomohli prosadit politickou deklaraci, která se mimo jiné přímo odkazuje na kontroverzní prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z roku 2014, podle něhož „Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.“
Předseda ODS Petr Fiala považoval tehdejší Zaorálkův postoj za zahraničněpolitický „obrat o 180 stupňů“, připomínají Zelení. Stejný názorový veletoč předvedlo nyní podle nich pět jeho kolegů v pražském zastupitelstvu. „V březnu vyvěšovali tibetské vlajky, dnes se k tibetské autonomii nehlásí. Také na nezávislost Tchaj-wanu naši kolegové z demokratických stran rezignovali, když odmítli podpořit návrh na vypuštění části, která tvrdí, že „Hlavní město Praha (…) uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se v prohlášení.
Politické přemety občanských demokratů vysvětluje podle Zelených snad jen rostoucí zájem čínského státního byznysu o aktivity v české metropoli. „A před politikou ‚business as usual‘ jdou zjevně ostatní hodnoty stranou,“ dodávají Zelení.
Výmluvy na zahraniční politiku i obchodní zájmy
Předseda ODS Petr Fiala to vidí jinak: „Politika jednotné Číny byla a je součástí české zahraniční politiky od jejího počátku, bez ohledu na to, zda se ministr zahraničí jmenoval Karel Schwarzenberg, či Luboš Zaorálek. V Praze se navíc zahraniční politika nedělá. TOP 09 na nás útočí zbytečně. Nemám ale v úmyslu celou věc dále eskalovat. Raději spolupracujme,“ napsal Fiala v reakci na výroky představitelů TOP 09.
Bod o jednotné Číně obhajuje také zastupitel ČSSD a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. „Je to doslovná citace oficiální politiky ČR, která platí více než čtvrt století bez ohledu na to, kdo vládl. Je to součást zahraniční politiky i Německa nebo USA. Část o Tchaj-wanu je tam proto, že Praha má od roku 2001 memorandum o spolupráci s jeho hlavním městem,“ řekl. Uzavření partnerství prý inicioval Peking.
Poté, co smlouvu minulý týden zamítla městská rada, začaly Babišovy Lidové noviny tvrdit, že její nepřijetí způsobí problémy podnikatelům, kteří jsou zainteresovaní v obchodech s čínskými investory. Kaucký z ČSSD pak Babišovu deníku řekl, že by neodsouhlasení mohlo ohrozit také plánované zavedení přímé letecké linky z Prahy do Šanghaje a fungování už zavedené linky Praha-Peking.
Bez diskuse, neboť pirát o ní měl předem jasno
Kuriozitou jednání zastupitelstva o smlouvě s Pekingem bylo ukončení diskuse dříve, než začala. Navrhl to zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Dovolím si shrnout, co zazní: ODS odsoudí komunistický režim, TOP 09 zmíní odkaz Václava Havla, Trojkoalice bude mluvit o Tibetu, KSČM o zločinech kapitalismu, ANO zmíní ekonomický přínos, ČSSD podporu zahraniční politiky vlády, Tomáš Hudeček řekne, že je proti, a proto bude hlasovat pro, a piráti řeknou, že tu nechtějí čínský internet,“ vylíčil Ferjenčík, proč je demokratická diskuse o smlouvě k ničemu. Zastupitelé následně ukončení diskuse odsouhlasili a její opětovné obnovení již neumožnili. Primátorka Krnáčová rovněž neodpověděla na žádný z věcných dotazů opozičních zastupitelů.