
Jeden z návrhů čtvrtí v hlavním městě (Dolní Počernice). FOTO: Pražská developerská společnost / se souhlasem
FOTO: Pražská developerská společnost / se souhlasem

V pražských Letňanech má vzniknout nová čtvrť, která by mohla nabídnout až 50 000 městských bytů s veškerou infrastrukturou, oznámila v úterý náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).
„Začali jsme jednat se státem o pozemcích v Letňanech. Převážnou část vlastní stát a jedině jejich scelením tam může dojít k rozvoji. My jako hlavní město plánujeme bytovou čtvrť, můžeme hovořit až o 50 000 bytech,“ řekla Udženija.
„Myslím, že by to mělo mít v rukách město, ne developeři. Hlavní město bude diktovat podmínky. Přemýšlí se i o nové nemocnici,“ dodala Udženija, podle níž nebudou chybět ani školy a veškerá infrastruktura. Dodává ale, že to bude spíše až pro budoucí generace.
„Myslím, že Letňany by mohly být příkladem pro rozumnou typizaci jako v Dánsku. Ať už typizace dřevěná nebo silikátová. To neznamená paneláky, ale racionalizaci výroby,“ doplnil náměstek primátora pro strategický a územní rozvoj Petr Hlaváček, zakladatel Pražské developerské společnosti.
Bývalý premiér Andrej Babiš chtěl na letňanských pláních stavět úřednické město. Projekt ale brzy usnul, protože se neshodl s vedením hlavního města.
Vybudovat 50 000 městských bytů je mimořádně ambiciózní plán, skutečnost je zatím mnohem skromnější. Pražská developerská společnost (PDS), která usiluje o dostupné městské bydlení v Praze, nyní připravuje v šedesáti projektech asi 6000 až 8000 bytů, které by měly být realizovány během celé dekády. Součástí větších projektů jsou i mateřské školy, základní školy a sociální a zdravotní služby.
Během roku město zažádalo o stavební povolení na 450 bytů
Během roku 2024 PDS reálně zažádala o stavební povolení na 450 bytů a během let 2025 a 2026 požádá o dalších 1400 bytů.
„V jiných oblastech se může postupovat rychleji, u bydlení jsme bohužel závislí na státní správě. Deficit bytů v Praze je velký. Mělo by se stavět asi 9000 bytů ročně. Máme komplikované zákony, to je kámen úrazu,“ řekla Udženija.
„Vzhledem k pokročilé fázi přípravy projektů městského nájemního bydlení, z nichž první projekty v letošním roce získají stavební povolení, je nezbytné začít vážně promýšlet strukturu jejich financování. Několik menších projektů je město schopno financovat z vlastního rozpočtu, nicméně z dlouhodobého hlediska potřebujeme nastavit efektivní a robustní systém financování. Takový model by měl umožnit zapojení dalších partnerů včetně institucí typu Evropské investiční banky a národních finančních nástrojů,“ dodal Hlaváček.
Při přidělování městských bytů se v Praze hledí na sociální potřebnost. „Jsem zastáncem toho dát ty byty neziskovým organizacím. Smlouva s takovou organizací je pro hlavní město mnohem lepší. Seniory vyhodnocujeme podle výše důchodu, stejně tak u mladých rodin vyhodnocujeme míru potřebnosti,“ vysvětlila Udženija.
Zahradní město na kraji metropole
Kromě Letňan patří k největším projektům Nové Dvory. V okolí plánované stanice metra chce město vybudovat čtvrť s dostupným nájemním bydlením a kompletní občanskou vybaveností, tedy školami, obchody a zázemím pro sport a kulturu.
Bydlení by bylo určené především pro preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro samoživitele a seniory.
Dalším významným projektem jsou Dolní Počernice. Vzniknout tam má zahradní město podle zásad udržitelného rozvoje. Asi 800 bytových jednotek se bude nacházet v menších budovách, rodinných domech, řadovkách a nízkopodlažních bytových domech. Projekt bude realizován v horizontu deseti až dvanácti let.