Společnost ELTODO-CITELUM, která na území hlavního města Prahy provozuje systém veřejného osvětlení, uvedla ve své tiskové zprávě, že k dnešnímu dni ukončuje provozování tohoto systému. Pracovníci společnosti již dnes nevyjedou k pravidelné preventivní údržbě ani havarijním zásahům na objektech veřejného osvětlení. Zároveň společnost od dnešního dne přestává pro město Prahu poskytovat služby nepřetržitého dispečinku veřejného osvětlení na bezplatné havarijní lince. Klíče od zapínacích míst odevzdá firma na podatelně Magistrátu hl. m. Prahy.
„Smlouva na zajištění správy, provozu a údržby veřejného osvětlení vypršela poslední den minulého roku. Přestože jsme orgány města od srpna vyzývali k jednání o způsobu a termínech předání celého systému, zástupci města si teprve dva dny před koncem smlouvy vyžádali návrh harmonogramu předávání. K 31. 12. 2016 ani zástupci města, ani zástupci společností, které mají systém nově pro město provozovat, veřejné osvětlení nepřevzali,“ vysvětluje rozhodnutí firmy jednatelka společnosti Mona Sandescu.
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman ve svém prohlášení uvedl, že „od 1. ledna 2017 zajišťuje provoz veřejného osvětlení TRADE CENTRE PRAHA. Ta k zajištění nezbytných činností nutných k fungování veřejného osvětlení uzavřela smlouvu se společností PREdistribuce.“
Mona Sandescu je však nespokojená s průběhem veřejné soutěže. Dle jejích slov město ignorovalo výsledek transparentního zadávacího řízení a zakázku místo toho přidělilo firmám, jež v soutěži neuspěly nebo se jí ani neúčastnily. Tento krok považuje za nezákonný, netransparentní a nehospodárný a chce se proti němu bránit všemi právními prostředky.
Do systému veřejného osvětlení patří zejména pouliční osvětlení, dále veřejné uliční a věžní hodiny, prvky městského mobiliáře, slavnostní osvětlení a osvětlení některých dalších architektonických prvků a objektů. Dispečink veřejného osvětlení přijímá informace o poruchách pro havarijní službu a je kontaktním místem pro jednotlivé složky integrovaného záchranného systému pro případy mimořádných situací. Jen za prvních deset dnů letošního roku přijal dispečink 515 takových hlášení, mj. od Hasičského záchranného sboru, městské i republikové policie, Pražské plynárenské, Pražských vodovodů a kanalizací a dalších subjektů a osob.