Na několika místech v centru Prahy se v sobotu uskuteční demonstrace, jejichž účastníci budou protestovat proti islamizaci, migraci či Evropské unii. V plánu jsou ale také demonstrace a pochody, které budou naopak protestovat proti rasismu a xenofobii. Shromáždění obou stran jsou součástí mezinárodních akcí, které se uskuteční v dalších evropských zemích či Austrálii.
Blok proti islámu společně s hnutím Úsvit plánují demonstraci, která je součástí akce koordinované zhruba ve dvou desítkách zemí. Hlavním organizátorem je hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Podrobnosti se plánovaly v druhé polovině ledna v Roztokách u Prahy, kde sympatizující evropské krajně pravicové strany také podepsaly společnou deklaraci.
Pražská demonstrace se koná v 15 hodin na Hradčanském náměstí, partnerské akce mají být mimo jiné ve Velké Británii, Irsku, Estonsku, Finsku, Švýcarsku i Austrálii. Drážďany, Bratislava, Praha a Varšava mají být spojeny telemostem. Například místopředseda Úsvitu Marek Černoch by tak měl do Prahy promluvit z centrální akce Pegidy v Drážďanech.
Společné demonstrace odpůrců islámu se mají konat ve 14 evropských městech. Příznivci Pegidy se vedle Drážďan chtějí sejít mimo jiné ve Varšavě, Bratislavě, Amsterdamu, Birminghamu, Bordeaux, Krakově, Štýrském Hradci a v estonském Tartu.
Šibenice prý tentokrát nebudou
Excesy, jako když loni v červenci někteří účastníci obdobné demonstrace nesli makety šibenic, by se podle Marka Černocha opakovat neměly. „Rozhodně nechceme, aby tam byly jakékoliv projevy nenávisti nebo rasistické projevy. Budeme to hlídat, aby se neobjevily žádné šibenice nebo něco takového. To není cesta, jak to chceme řešit,“ tvrdí Černoch.
Hnutí Pegida je nejvíce aktivní v Drážďanech, kde organizuje pravidelné demonstrace. Ze saské metropole se rozšířilo do dalších německých a evropských měst. Příznivce má mimo jiné v Česku, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Švédsku, Norsku, Švýcarsku či v Británii.
Ve spodní části Václavského náměstí se mají ve 14 hodin sejít příznivci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, které vzniklo loni v květnu odštěpením od Úsvitu. Demonstrace podle pořadatelů míří také proti migraci a radikálnímu islámu. SPD také požaduje referendum o vystoupení z EU.
Podobná témata mají pojit účastníky pochodu „Za Evropu bez EU!“, který má směřovat ve 13 hodin z Vítězného náměstí v Dejvicích a pořádá ho krajně pravicová Národní demokracie Adama B. Bartoše. Akce má být o hodinu později zakončena demonstrací na Loretánském náměstí. Protiislámskou manifestaci plánuje strana společně s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti i na 14. hodinu na brněnské náměstí Svobody.
Podpora premiéru Sobotkovi i bezbřehá solidarita s uprchlíky
Pod názvem „Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu“ se sejde v 16:30 hodin v ulici U Bruských kasáren shromáždění na podporu premiéra Bohuslava Sobotky. Organizátoři ho svolali na facebooku kvůli tomu, že se podle nich předseda vlády odhodlal nevést populistickou xenofobní politiku a neštvat za pomoci nenávisti lidi proti sobě. Podporu si podle prohlášení zaslouží zejména po nedávných výrocích prezidenta Miloše Zemana o kalašnikovu.
Organizátoři akce zvou příznivce levice i pravice a akci nepojímají jako shromáždění Sobotkových politických podporovatelů. Ocenit chtějí hlavně jeho postoje v otázce migrační krize.
[ctete]45291[/ctete]
Pozitivní pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa Ne rasismu na akci nazvané Solidarita bez hranic. Její pochod má začínat i končit na Malostranském náměstí. Také tato akce bude mít mezinárodní rozměr (podobně jako v případě té protiuprchlické, kterou organizuje Pegida). Demonstrace především s antifašistickým poselstvím mají být ještě v Řecku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Rakousku, Francii, Anglii a Nizozemsku.
Iniciativa se chce vyslovit za demokratickou a solidární Evropu. „V Česku se často redukuje politika na reprezentativní úroveň, a my myslíme, že velká část demokratické politiky se odehrává na ulici. Chceme říct, že nesouhlasíme se zpátečnickou nacionalistickou rétorikou,“ říká mluvčí Ne rasismu Jan Blažek.
Úsvit podle místopředsedy Jana Zilvara požádal policejního prezidenta, aby policie zabránila diskreditaci jeho demonstrace. O narušení by se prý mohly pokusit prý zejména zahraniční skupiny. Blažek podobné myšlenky odmítá. „My se proti tomu chceme jasně vymezit, akt vyjádření odporu vůči xenofobní politice považujeme za akt demokratický, ne akt násilný,“ uvedl.
Další pochod z Pohořelce na Klárov s podtitulem Shromáždění za otevřenou a tolerantní Evropu má vyrazit na cestu v 13:30. Jeho pořadatelé chtějí zdůraznit myšlenku, že lidem v nouzi je správné pomáhat. Organizátoři v prohlášení varují před fašizujícími vlnami v české společnosti.
[ctete]45665[/ctete]