Festival Metronome Prague opět míří do hlavního města. Od 20. do 22. června se Praha stane dějištěm hudebního festivalu, na němž vystoupí více než sedmdesát umělců. Návštěvníci se v areálu zrekonstruovaného Výstaviště mohou kromě koncertů těšit i na doprovodný program v podobě živých podcastů, jídla pro všechny typy strávníků a také umění. „Chceme, aby si diváci odnesli více než video z koncertu,“ říká organizátor festivalu David Gaydečka.
Největším lákadlem festivalu Metronome je podle organizátora Davida Gaydečky komfort velkoměsta. Jde totiž o městský festival odehrávající se v Praze. „Naši diváci nejezdí za adrenalinem, který jim poskytují klasické festivaly v podobě stanování, ale spíše za pohodou,“ říká. Návštěvníci tak mohou využít další atrakce, které hlavní město nabízí, nehledě na ekologičnost, se kterou se průběh festivalu pojí. „Využíváme městskou infrastrukturu, nestavíme areál někde v přírodě a vybízíme návštěvníky, aby využívali městskou hromadnou dopravu,“ pokračuje.
Mezi nejdůležitější body letošního programu patří oslava sedmdesátin Michala Kocába, která bude mít podobu obrovské show společně s Pražským výběrem. „Všem doporučuji vystoupení německé skupiny MEUTE. Spojují totiž klasickou dechovku s technem,“ dodává Gaydečka. Zlatým hřebem je však sobotní vystoupení britské zpěvačky Raye, která letos na jaře získala rekordní počet hudebních ocenění Brit Awards, kde byla nominovaná na sedm cen a šest z nich si odnesla domů.
Podle amerického a britského tisku míří na pozici Adele nebo Amy Winehouse. Tři měsíce po tomto nevídaném úspěchu přijede do Prahy, kde ji čeká hodinový koncert. „Spolupracujeme s Force Entertainment, kteří se v hudebním průmyslu vyznají. Navíc jsme těsně po Brit Awards přiletěli do Londýna a zúčastnili jsme se jejího vyprodaného koncertu v O2 aréně. Ihned jsme věděli, že ji na Metronomu chceme mít,“ vysvětluje Gaydečka.
Za hranice hudby
Tématem letošního ročníku je Beyond Music, tedy Za hranice hudby. Podle Gaydečky to znamená, že návštěvníci budou hudbě blíž než kdy předtím a zažijí události, které by se jinde nemohly stát, které mají podobu propojení nejen uměleckého, ale i mezigeneračního. Na festivalu totiž vystoupí zpěvačka Aiko, která nás letos reprezentovala na Eurovizi, společně s bristolskou kapelou Kosheen.
Za dvaceti pěti kariérními léty se ohlédnou ve speciální show 25 years of Kosheen, která bude po rozsáhlém britském a australském turné v České republice k vidění pouze na Metronome Prague. Číslovka dvacet pět je také jedním z důvodů, proč si Kosheen vybrali právě zpěvačku Aiko. Narodila se totiž v roce, kdy kapela začínala. „Dárkem všem návštěvníkům bude velkolepá narozeninová světelná show, která se vší parádou završí čtvrteční program na hlavní scéně,“ upozorňuje Gaydečka.
Kromě hudby se návštěvníci mohou těšit na populární podcasty, které si budou moci poslechnout na živo. Mezi ně patří podcast My děti ze stanice 2020 Jana Bicana, Fakta X, Nový svět nebo Čestmír Strakatý. Kristina Kratochvilová se bude věnovat tématu budoucnost hudby a připraví sérii rozhovorů, do nichž si každý den pozve hosty z hudební oblasti. Naváže tak na témata odvaha a budoucnost, která se letos promítnou do každé složky festivalového programu. Letošní premiérou je pop up galerie Met Gallery, kde budou svá díla vystavovat přední čeští umělci a jejíž součástí bude i experiment v podobě soch, které vzniknou přímo na místě pomocí 3D tiskárny.
V předchozích letech mohli diváci Metronome navštěvovat po dobu čtyř dní. Letos je program zkrácený na tři, protože organizátoři nedostali grant od ministerstva kultury, který to podmiňuje. „Byli bychom rádi, kdyby si veřejné instituce více vážily kulturních aktivit, jež nejsou jenom zábavou, ale mají nějaký pozitivní ekonomický dopad. Stejně tak, jak se podporoval hokej, by se měla podporovat kultura,“ vysvětluje Gaydečka.
V minulosti Gaydečka spolupracoval s renomovanými umělci, mezi něž patří například Sting nebo Nick Cave. „Všichni se mě ptají, jaké mají tyto hvězdy požadavky, ale musím je vždy zklamat. Tak třeba Sting chtěl čaj se zázvorem a citronem. Soustředil se na to, aby to dobře zazpíval,“ vzpomíná. O zajímavá setkání na festivalu nouze opravdu není. Minulý rok se ho z pozice diváka účastnili členové kapely Maroon 5, kteří se v hledišti potkali s prezidentem Petrem Pavlem. „Členy kapely jsme museli přesvědčovat, že to opravdu byl pan prezident. Ptali se nás, jak je možné, že někdo takhle v pohodě je prezident,“ říká.