Tvůrci Elektronické evidence tržeb Andrej Babiš a Alena Schillerová zřejmě brzy poznají dopad jejich prohry ve volbách do senátu. Vítěz voleb, ODS, chce společně s dalšími kluby zablokovat start 3. a 4. vlny EET. A aby těch mrzutých informací pro Andreje Babiše nebylo málo, Petr Fiala tento plán oznámil přímo ve stranickém tisku Babiše, v Lidových novinách.

„Jde o třetí a čtvrtou vlnu EET. To je jasný příklad zákona, který je zbytečný. Nefunguje, likviduje podnikatelské prostředí a ztěžuje život drobným podnikatelům. Valí se toho ale celá řada. Místo, aby nás vláda posouvala dopředu, komplikuje život aktivním lidem. To se musí změnit. Skutečnost, že jsme volby do senátu vyhráli, nám dává větší možnosti, abychom více tlačili vládu, aby dělala, co slíbila,“ řekl Petr Fiala Lidovým novinám na otázku, kde hodlá ODS uplatnit získanou blokační sílu v Senátu.

Svitla tedy reálná naděje, že se 3. a 4. vlna EET nikdy nerozjede. Už před necelým rokem do zákona o EET zasáhl Ústavní soud. Ten právě tyto dvě části zrušil, v dalších pasážích škrtal také. Sporná část zákona se týká například řemeslníků, drobných opravářů, prodejců občerstvení ve stáncích, pořadatelů kulturních akcí nebo právníků a taxikářů.

Fakt, že byl zákon o EET špatně připravený, musel v něm škrtat Ústavní soud a nyní je neprůchozí přes opozici, nadále prohlubuje neférovost celého projektu. Jsme svědky toho, že například prodejce rohlíků v zapadlé vesničce s mizerným připojením k internetu evidovat musí, zatímco taxikář nebo prodejce klobás v centru Prahy ne. Hospodský účtenky odesílat musí, ale ten, kdo si postaví stánek s točeným pivem a klobásami vedle jeho hospody a nebude mít posezení, evidovat nemusí. Pekař nebo řezník evidovat nemusí. Ten, kdo jejich produkty přeprodává, evidovat musí. A těchto příkladů je mnoho.

Petici proti startu EET podepsalo 20 tisíc lidí. Už tehdy označovali tento zákon za buzeraci, špiclování, nedůvěru státu vůči svým občanům, nástroj vytvářející atmosféru třídního boje. S tím vším přišel do politiky Andrej Babiš.

Babiš má společně s ČSSD v novém složení 81členného senátu pouze 20 zástupců. Komunisty tam nemá vůbec, okamurovce také ne. Jasnou převahu má právě ODS, STAN, KDU-ČSL a menší kluby a nezávislí senátoři. Sněmovna sice může každý vrácený zákon přehlasovat 101 hlasem, ale v rozjitřené atmosféře se Babišovi snadno může stát, že ho jeho temná koalice socialistických a extremistických sil v poslanecké sněmovně už nebude poslouchat tak ochotně. Jeho volební úspěchy jsou vyváženy tím, že své vlastní spojence ve volbách vyluxoval a skoro zničil. Napravo už nebere, jenom nalevo. Proto se otevírá naděje, že jeho buzerační politice dojde dech.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora