Vypadá to, že ponížené poklonkování všelijakým východním komunistickým a postkomunistickým diktaturám k ničemu nevede. Ani ekonomicky.
Server iRozhlas.cz uvádí: „Návštěva předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu neměla podle státní agentury CzechInvest na rozjednané investiční projekty z Číny významný vliv. Uvedla to ředitelka investic a zahraničních aktivit agentury Veronika Kratochvílová. Případný negativní dopad Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan na obchodování českých firem s Čínou nelze podle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira v současné době odlišit od vlivu koronavirové krize.“
Vystrčilova cesta na Tchaj-wan se uskutečnila loni 29. srpna. Velmi se to nelíbilo prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Velmi rozčilena byla komunisticko-kapitalistická Čína. Přisadili si i komunisté a cynici, co o sobě říkají, že jsou pragmatičtí stoupenci pravice. Čínský ministr zahraničí Wang I na adresu Vystrčila uvedl, že ho Peking za porušení politiky jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu. Tak zatím se zdá, že to Vystrčilovi i celému Česku může být dost jedno.
„Hospodářská komora podle Miroslava Dira průzkum mezi podniky o případném vlivu senátorské delegace na Tchaj-wan neorganizovala. Nebylo to podle něj možné ověřit ani na podnikatelských misích, které se z důvodu protiepidemických opatření nekonají. ‚Kromě toho v současnosti nelze odlišit dopady covidu, jako jsou zpožděná logistika nebo rušení kontraktů, od případného dopadu cesty na Tchaj-wan,‘ uvedl.“
Známe ale čísla, jak jsou na tom s investicemi Tchaj-wan a rudá Čína. „Agentura CzechInvest od roku 1993 do loňska zprostředkovala od tchaj-wanských investorů 32 projektů za zhruba 18,8 miliardy korun. Vytvořit měly kolem 24 tisíc pracovních míst. Nejvíce se jich týkalo elektronického průmyslu. Největší počet, konkrétně 12, jich směřovalo do Jihomoravského kraje. Investic z Číny se agentuře CzechInvest mezi lety 1993 až 2020 podařilo dojednat 26 za přibližně 12 miliard korun. Díky nim mělo vzniknout asi 4200 pracovních pozic. Nejčastěji tyto investice směřují do výroby motorových vozidel, elektronického průmyslu, kovodělného a kovozpracujícího průmyslu.“
Takže pokud jde o průmysl, zdá se, že by bylo lepší držet se Tchaj-wanu, protože je to pro nás výhodnější a nemusíme kvůli tomu mávat plyšovým Krtečkem v čínské státní televizi a provozovat obřad klanění se čínským letadlům. Obchodovat se také má se skutečnými partnery, ne s vyděrači.
Václav Havel měl pravdu. Vykašlat se na lidská práva a věnovat se jen kšeftíkům stejně nakonec k ničemu nevede. Pokud nemáme na mysli kšeftíky a výhody podivných lidí motajících se kolem Hradu a všelijakých „institutů“.