Další případ neuvěřitelného bezpráví se odehrává v těchto dnech v České republice. Rodinu dnes pětaosmdesátiletého Milana Hlobílka vystěhoval v roce 1951 komunistický režim bez právního podkladu ze statku v Mistříně na Hodonínsku. Po 66 letech se muž dočkal soudního odškodnění. Od státu dostane pouze naprosto směšnou částku 200 korun jako náhradu za soudní řízení. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové v souladu se zákonem. Hlobílkův advokát Lubomír Müller s odškodněním spokojen není. Vzhledem k pokročilému věku Milana Hlobílka ale neví, zda bude soud pokračovat.
Statek vlastnil otec Milana Hlobílka spolu se svým bratrem. Nejprve ho někdejším legionářům v roce 1941 zabavili nacisté, po nich komunisté. Celé hospodářství mělo 83 hektarů a bylo jedno z největších na Kyjovsku.
Vystěhování se odehrálo 22. dubna 1951 v rámci tzv. akce K (kulaci). O střechu nad hlavou přišlo deset lidí. Rodina tehdy devatenáctiletého Milana Hlobílka si mohla ze statku odvézt pouze to, co se vešlo do jediného nákladního auta. Ostatní majetek zabavil stát.
Milana Hlobílka komunisté trápili prakticky celý život. Vyhodili ho ze školy, na vojně dělal podle svých slov doslova otroka. Na území rodné vesnice Mistřín, který se později spojil se sousedními Svatobořicemi, měl zakázáno vstoupit. Nesměl se jezdit podívat ani na hrob své matky.
Rodina se snažila získat zabavený statek zpět už v roce 1990. Jenže se na něj nevztahovala restituce. „Prý se vztahuje jen na fyzické osoby, a ne na osoby právní. Po válce totiž děda se strýcem založili společnost s ručením omezeným, aby statek zachránili před zabráním komunisty a aby mohli nakoupit novou techniku,“ řekla loni v rozhovoru pro iDnes.cz dcera Milana Hlobílka Alena Frydrýšková.
Po 66 letech soud rozhodl, že bylo vystěhování nezákonné. Odškodnění se ale Milan Hlobílek stejně nedočkal. „Tato právní úprava přiznává nárok na další (vyšší) odškodné jen těm osobám, které byly výkonem trestu či vazby omezeni na osobní svobodě. Toto však není případ pana Hlobílka, který byl vystěhován, na což tato právní úprava bohužel nepamatuje,“ uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.
Na území tehdejšího statku dnes stojí čerpací stanice, autoopravna a budova Sboru dobrovolných hasičů. Přilehlé pozemky patří státu. Milan Hlobílek bydlí v panelovém domě ve Zlatých Horách.