Piráti v pátek na tiskové konferenci představili plán pro boj s dezinformacemi, který už předložili také koaličním partnerům. Mezi 12 body, které mají v této oblasti pomoci, uvedli například vymáhání práva v online prostředí, podporu školství nebo spolupráci státu s veřejnoprávními médii.
Hlavní body představil ministr zahraničí Jan Lipavský, europoslankyně Markéta Gregorová a europoslanec Marcel Kolaja. Gregorová upozornila, že podle Světového ekonomického fóra jsou dezinformace v současnosti jednou z pěti největších hrozeb. Řekla, že dezinformace budou pro ni hlavní téma, pokud ve volbách obhájí mandát v Evropském parlamentu.
V představeném dvanácteru boje proti dezinformacím Piráti uvedli odříznutí „infošmejdů“ od veřejných peněz a strategickou komunikaci na klíčových resortech. Tyto body už se podle Pirátů podařilo ve vládě prosadit.
Lipavský upozornil na kampaň na sociálních sítích nazvanou „Prokremelské pohádky“, kterou ministerstvo zahraničí varuje před proruskými dezinformacemi a vyvrací je.
Dále se Piráti chtějí zaměřit na koordinaci strategické komunikace, která by podle Lipavského měla probíhat na úrovni úřadu vlády. Potom na důsledný monitoring, vyhodnocování investic a vymáhání platného práva v online prostředí. Gregorová řekla, že velkým aktérem v šíření dezinformací jsou právě sociální platformy. „Viděli jsme na příkladu covidu nebo války na Ukrajině, že takovéto dezinformace mohou být život ohrožující,“ řekla.
Důležité je podle Pirátů i moderní školství, odolný stát a podpora občanské společnosti. V neposlední řadě uvádí spolupráci státu s veřejnoprávními médii a právo nebýt manipulován. „Míří to k uměle generovaným materiálům, které mohou díky AI nabýt podoby, že člověk nemá šanci poznat, jestli se dívá na realitu nebo na deepfake,“ upozornil Lipavský s tím, že je to nový problém a je potřeba se zabývat tím, jak k těmto fakům přistupovat.
Jako dvanáctý bod uvedli Piráti posílení transparentnosti. „Jako piráti navrhujeme, aby policejní sbor nahrával zákroky, kde musí použít donucovací prostředky,“ řekl Kolaja.
S různými dezinformacemi kolujícími na internetu se letos setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků, ukázal průzkum Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO). Nejčastěji šlo o nepravdivé zprávy týkající se války na Ukrajině a domácí a světové politiky. V České republice byla nejrozšířenější zpráva o Green Dealu, podle které elektromobily zatěžují životní prostředí více než automobily se spalovacím motorem, a navíc jsou nespolehlivé kvůli častým požárům baterií.
Vláda v programovém prohlášení uvádí, že prosadí odbornější přístup k obraně v informačním prostoru. „Po vzoru zahraničí připravíme legislativní i nelegislativní opatření, která umožní lépe se bránit proti škodlivým dezinformacím, aniž by byla narušena svoboda slova,“ stojí v dokumentu. V březnu 2022 zřídila vláda zmocněnce proti dezinformacím, kterým se stal Michal Klíma. Skončil po necelém roce loni v únoru, jeho agenda připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.