Místopředseda ČSSD a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček spolu s pražskou sociální demokracií kroutí hlavou nad tím, že radní hlavního města chtějí trojnásobně navýšit nájmy v obecních bytech u nových smluv. Sociální demokraté v Praze se tak ve výsledku staví na stranu občanů, kteří měli buď štěstí, nebo se k obecnímu bytu dostali protekcí. Přitom opomíjí jednu zásadní věc.
Sociální demokracie se tento týden výrazně ohradila proti ztrojnásobení nájemného v pražských obecních bytech, ke kterému se rozhodli přistoupit radní hlavního města Prahy. Tomáš Petříček to v tiskové zprávě pražských sociálních demokratů jednoznačně odmítl a vymezil se proti tomu.
„Musím říci, že mi zůstává rozum stát. Všichni se snažíme najít cesty, jak lidem ulevit a jak jim vyjít vstříc v současné době, kdy se ekonomika kvůli pandemii koronaviru téměř zastavila. Pražští radní se ale rozhodli jít naprosto opačným směrem a v době hluboké ekonomické krize, kdy je bydlení jedním z nejpalčivějších problémů, se rozhodli ztrojnásobit nájemné,“ zdůraznil Petříček.
Trojnásobné zvýšení nájemného zní samozřejmě příšerně zvlášť v aktuální situaci. Klíčové ale je, z jakého základu se toto navýšení uskuteční. Vzpomínám si, jak mě před lety pobouřilo, když se v Národní knihovně ČR zvýšil poplatek za pozdní odevzdání vypůjčené knihy na celý pětinásobek. Jaká to nehoráznost.
Zpětně jsem musel uznat, že o žádné děsivé navýšení nešlo a věc měla svoji logiku. Zpozdné se do té doby platilo pouze 1 Kč za svazek na den. To byly jen drobné. Sankce za pozdě vrácené knihy v této podobě s největší pravděpodobností ztratila svůj účel, protože už nikoho nemotivovala k tomu, aby knihy vracel včas. To mělo zřejmě negativní dopad na čtenáře, kteří si svazek chtěli vypůjčit, a nemohli, protože ho dotyčný měl u sebe déle, než byla délka výpůjčky, ale nebylo pro něj problém zaplatit těch pár korun.
Skokové navýšení jakéhokoliv poplatku na pětinásobek nevypadá vůbec pěkně a člověka může zaskočit nebo dokonce pobouřit, ale 5 Kč, které se platí v knihovně dodnes, není žádná přemrštěná částka a poplatek zároveň plní svoji úlohu mnohem spíše, než tomu tak bylo dříve. Jistě, lepší je ho zvyšovat postupně a pravidelně, než si ho roky nevšímat a pak dohánět, co se zameškalo. To je zřejmě případ i nájmů v obecních bytech v Praze.
Směšně nízký nájem
Jak popisuje server Echo24.cz, i po jejich trojnásobném navýšení budou odpovídat pouhé polovině aktuálních tržních cen. Navíc vše se týká pouze nově uzavřených smluv. A opravdu je to přesně tak, že nájmy v obecních bytech v Praze se nastavily před 15 lety a od té doby zůstaly až dodneška stejné.
Rozhořčení sociálních demokratů proto nedává úplně smysl. Místopředseda ČSSD říká: „Nejde jen o to, že nájemníci v městských bytech zaplatí trojnásobek současné částky, je to i vzkaz pro realitní kanceláře a pro spekulanty, aby nájemné nesnižovali.“ Ten signál je ale právě opačný – město stále i u nových smluv pronajímá byty za výrazně nižší cenu, než je ta tržní.
Petříček tvrdí, že jde o naprosto asociální krok, který navíc v současné době povede k vážným finančním problémům u řady nájemníků v hlavním městě. Je pravda, že ideální by bylo, kdyby se navýšení uskutečnilo v jiných časech a postupně. Odpovědnost za to, že se tak nestalo, ovšem nese i sociální demokracie, která byla v minulých volebních obdobích součástí vládnoucí koalice v Praze.
Kromě toho pořád platí, že i lidé žijící v obecních bytech za uvedený trojnásobně navýšený nájem budou privilegovanou skupinou, která bude bydlet levněji než většina obyvatel hlavního města. Ještě více se to týká těch, kteří platí původní 15 let nezvyšovaný nájem. V případě 60metrového bytu to znamená nájemné 3360 až 4380 korun, což je skutečně na dnešní pražské poměry neuvěřitelně směšné.
Výpad pražských sociálních demokratů v čele s Tomášem Petříčkem se tak dá chápat jako snaha zastávat se této velmi privilegované skupiny, která doposud bydlela nepředstavitelně levně. Město samozřejmě může mít část svého bytového fondu vyhrazenou na pronájem některým sociálně slabým a ohroženým skupinám obyvatel za nižší než tržní ceny, ale nemělo by se to dít plošně a bez ohledu na to, kdo v oněch obecních bytech bydlí. To totiž se sociální politikou nemá nic společného. V takovém případě to je podpora z veřejných zdrojů, které se dostává těm, kteří měli buď štěstí, nebo v horším případě protekci.
Je smutné, že se něčemu takovému propůjčil ministr zahraničních věcí Petříček. Nejvíc to však vypovídá o pražské ČSSD. Ta v roce 2018 ve volbách do zastupitelstva hlavního města získala jen 2,87 procenta hlasů a tím pádem z něj vypadla. Podobnými akcemi si ovšem příliš nepomůže, pouze zvýší svoji nedůvěryhodnost.