Odvolání – neodvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové je další názornou ukázkou, jak fungují vnitřní mechanismy ANO. Členové jeho pražské organizace a zastupitelského klub byli tak pošetilí, že primátorce vyjádřili nedůvěru, aniž měli tento krok posvěcený Andrejem Babišem a jeho stranickým tiskem. Tento „lapsus“ byl vzápětí napraven.
O odvolání další „tváře z plakátu“ hnutí ANO se spekuluje už dlouho. O slábnoucí pozici Krnáčové a jejích neshodách s předsedkyní pražské organizace Radmilou Kleslovou se psalo vrchovatě. Kleslová v MF DNES před sjezdem ANO letos v únoru prohlásila, že „pan předseda Babiš chce do vedení hlavně ty „tažné“, ne „chovné“. Není velkým tajemstvím, do jaké kategorie v Praze řadí sebe a kam primátorku.
O nástupcích Krnáčové se rovněž spekuluje dlouhodobě, zejména o její náměstkyni Evě Kislingerové či o předsedovi klubu zastupitelů Michalu Haškovi. Oficiálně nikdo nic do této doby nepotvrzoval a spekulace zůstávaly spekulacemi.
Chaotická situace na pražském magistrátu, paralyzující jeho chod se vyhrotila sporem o náměstka Matěje Stropnického. ČSSD a ANO jej vyzvaly k rezignaci, Trojkoalice ho zatím podržela. To jsou rámcové kulisy posledního vývoje.
Někdo musí z kola ven
Lidové noviny zveřejnily analýzu „Politické dusno v Praze: někdo musí z kola ven“ (24. 8. 2015). Připouštějí, že pražská koalice se už několik týdnů handrkuje a zmítá v chaosu a „je téměř jisté, že v původní podobě neoslaví ani rok existence“. Za základní problém fungování radnice označily pozici náměstka Matěje Stropnického. Tím jasně naznačily, kdo musí jít z kola ven.
Autor článku nechal nahlédnout i pod pokličku hnutí ANO: „Zhruba před dvěma týdny se podle informací LN uskutečnila u ministra financí schůzka, na které si Krnáčová s Kleslovou „vjely do vlasů“. Krnáčové se nelíbilo, že Kleslová má tendenci mluvit jí do personálního týmu, šéfce pražského ANO se zase nezdálo, že se ji primátorka snaží upozadit a ve svém týmu má lidi, které Kleslová považuje za problematické figury. Babišovi se obě dámy podařilo smířit jen částečně. Primátorka každopádně dostala za úkol zlepšit komunikaci nejen uvnitř zastupitelského klubu ANO, ale i navenek směrem k veřejnosti.“
Závěrem Babišův list varoval před další destabilizací metropole a úbytkem preferencí zúčastněných stran a nabídl řešení: „Cílem pro všechny strany by proto měl být dlouhodobý smír mezi Krnáčovou a Kleslovou“.
[ctete]16542[/ctete]
Ven má jít Krnáčová?
Následně se stalo něco, co by mohli objasnit spíše psychologové, jelikož dosavadní praxe něco podobného nepamatuje. Téhož dne, co Lidové noviny zveřejnily zasvěcenou analýzu, vyšlo najevo, že Adriana Krnáčová ztratila důvěru pražské organizace ANO, kde proti ní hlasovalo 15 členů vedení a jen dva se zdrželi. Zároveň pronikly na veřejnost informace, že v klubu zastupitelů proti ní hlasovalo 12 ze 17 členů.
Jednání okomentoval předseda klubu Michal Hašek: „Měli jsme dnes krajské předsednictvo. Jednali jsme o průběhu klubu z minulého týdne. Musím říci, že krajské předsednictvo se shodlo s názorem klubu, že bohužel paní primátorka nadále důvěru klubu nemá.“
Za normálních okolností by takto jednoznačné vyjádření nedůvěry znamenalo automatickou rezignaci. Škarohlídové by se mohli posmívat, že chaos v pražském ANO je tak gigantický, že se v něm nevyzná už ani redakce Babišova tisku. Chyba lávky.
Omyl napraven
Druhého dne došlo k bizarnímu vývoji, alespoň pro nezasvěcené. Nikdo z představitelů ANO nechtěl večerní hlasování pražské organizace komentovat, tiskovku odvolala i primátorka. Do hry vstoupil Andrej Babiš. Poskytl rozhovor, pro všechny případy Rádiu Impuls, které rovněž vlastní, kde situaci objasnil. Přiznal, že Krnáčové byla skutečně vyslovena nedůvěra a že ho to překvapilo. Jeho důvěru však nadále má.
Potom to šlo už ráz na ráz. Po večerním jednání všech zainteresovaných bylo jasno. Krnáčová zůstává ve funkci, musí jen zlepšit komunikaci. Babiš zopakoval, že hlavním problémem Prahy je Stropnický. A peskováni byli naopak ti členové ANO, kteří o vyslovení nedůvěry primátorce den předtím hovořili do médií.
Jaké je poučení z krizového vývoje?
Poučení z krizového vývoje je zřejmé. Nezapomenout ani na vteřinu, že členové hnutí ANO jsou jen loutkami, o jejichž bytí a nebytí rozhoduje jediná osoba. V praxi tak funguje představa jednoho z prominentních Babišových podporovatelů Radima Jančury, který prohlásil, že se mu nelíbí klasická demokracie zdola. Dává přednost „vůdcovské demokracii“, kde o všem rozhoduje lídr.
Lépe číst stranický tisk. Žádné „pokyny“ k odvolání jako v případě bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ani mezi řádky) dosud nebyly vydány. Zatím jen v titulku vztyčený prst, že primátorka dostává „poslední šanci“.
Že to nedává smysl? Že politik bez důvěry drtivé většiny kolegů může situaci ustát jen stěží, zvláště když v ní hrají roli nejen zbytnělé ambice zúčastněných, ale už i osobní animozity? Že názor vedení pražské organizace a klubu nic neznamená, jen se dokonale ztrapnili? Že se pražská krize prohlubuje, protože se koaliční frakce opevňují ve svých zákopech?
Nevadí, jedeme dál. Čas k odvolání primátorky ještě nenastal.