Lídři států, kteří se ve čtvrtek sešli v Praze na summitu Evropského politického společenství, společně odsoudili ruskou agresi a anexi čtyř ukrajinských oblastí. Státy se také zavázaly k podpoře napadené země. „Míru dosáhneme, budeme-li jednat společně a budeme-li solidární. Jen společně dosáhneme výsledku,“ prohlásila na závěrečné společné tiskové konferenci moldavská prezidentka Maia Sanduová.
„Je to společná evropská cesta, kterou jsme dnes odstartovali. Evropské politické společenství vnímáme jako platformu budovanou na důvěře. Budujeme ji v těžké době. Naším společným cílem je jedno – trvalý mír. Musíme zabezpečit naše hranice a bezpečnost lidí,“ řekla na závěrečné tiskové konferenci, které se zúčastnil spolu s ní i premiér Petr Fiala (ODS) a francouzský prezident Emmanuel Macron, Sanduová.
„Dali jsme dohromady země, které se nesetkávají a v tom je tato akce významná. Naším cílem je pracovat na bezpečnosti a prosperitě Evropy,“ řekl premiér @P_Fiala na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Macronem a moldavskou prezidentkou Sanduovou. @FORUM_24 pic.twitter.com/3jsM7ermL9
— Vojtěch Laštůvka (@vojtechlastuvka) October 6, 2022
Další zasedání nově vytvořené platformy se bude konat právě v hlavním městě Moldavska. Následovat bude jednání ve Španělsku a Velké Británii. „Dali jsme dohromady země, které se nesetkávají, a v tom je tato akce významná. Jednání probíhá v kritický okamžik pro evropský kontinent. Jsem velice rád, že jsme měli příležitost diskutovat o různých tématech. Naším společným cílem je pracovat na bezpečnosti a prosperitě Evropy,“ uvedl předseda české vlády.
Na summit přijalo pozvání 44 lídrů evropských států. Přes videokonferenci se ho zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Rádi jsme vyslechli ukrajinského prezidenta. Vedli jsme mnohá jednání a mluvili jsme o krizích, které zažívá náš kontinent. Je užitečné mít takový formát, kde jsou všechny zúčastněné země kolem jednoho stolu. Potřebujeme více jednoty ve stále složitějším světě,“ doplnil na tiskové konferenci Macron. Francie podle něj bude nadále pokračovat v podpoře Ukrajiny. Poskytne jí vybavení a školení stejně, jak postupuje v posledních měsících.
Turecku mohou důvěřovat všechny země
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na své tiskové konferenci ocenil čtvrteční debaty na pražském summitu. Turecko ale podle něj neuznává formát jednání jako možnou alternativu k přístupovým jednáním do Evropské unie. V Míčovně Pražského hradu upozornil také na to, že Turecko hraje na kontinentu důležitou roli. Ta se prý projevila i při jednání mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně vývozu obilovin. Podle Erdoğana je totiž Turecko partnerem, kterému mohou důvěřovat všechny země, včetně Ruska a Ukrajiny.
„Věřím, že Evropské politické společenství je přínosný formát v řešení problémů. Nicméně musím přiznat, že není přijímán jako náhrada za evropské platformy,“ doplnil Recep Tayyip Erdoğan.
Během summitu Evropského politického společenství se Erdoğan sešel u jednacího stolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS). Tématem jednání byly vzájemné vztahy Evropské unie a Turecka, energetika a dodávky plynu, migrace, ale i řešení války na Ukrajině a role Turecka v tomto procesu. Jednal však také se španělským a rumunským premiérem nebo francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Podle úřadu francouzského prezidenta Macron tureckému prezidentovi řekl, že sankce proti Rusku za jeho napadení Ukrajiny jsou důležité a je potřeba bojovat proti jakémukoliv jejich obcházení. Macron rovněž vyjádřil své znepokojení nad situací v Egejském moři, které je opakovaně dějištěm napětí mezi Řeckem a Tureckem, a vyzval k obnovení dialogu mezi stranami.
Naším cílem je vrátit mír a prosperitu do Evropy
Vedle členských států Evropské unie dostalo na summit pozvánku i 17 dalších zemí včetně Velké Británie či Ukrajiny. Pozvánku nedostali prezidenti Ruska ani Běloruska. „Naším cílem je vrátit mír a prosperitu do Evropy. Doufám, že nás čeká velmi efektivní setkání,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) po příjezdu všech pozvaných státníků na premiérové zasedání evropských zemí.
„Jsem velice rád, že je Česká republika prvním místem, kde se setkává Evropské politické společenství. Je pro mě velkou ctí, že tady mohu hostit 44 lídrů z celé Evropy. Je to důležité i pro české předsednictví,“ řekl premiér Fiala novinářům.
Nechceme nahrazovat existující evropskou strukturu
„V žádném případě nechceme nahrazovat už existující evropskou strukturu. Jde nám o to, abychom otevřeli prostor pro otevřenou diskuzi všech evropských lídrů. Naším cílem je vrátit mír a prosperitu do Evropy. Věřím, že je to pro Evropu velký den a že přinese něco užitečného,“ doplnil předseda vlády, který na summitu zastupoval Českou republiku. Prezident Miloš Zeman se zúčastnil jen slavnostní večeře.
Lídři pozvaných států začaly na Pražský hrad přijíždět krátce po 12. hodině. Jako první dorazila islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová. Naopak mezi posledními byli francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz.
Do Prahy na čtvrteční jednání zavítala i nová britská premiérka Liz Trussová nebo zástupci balkánských a postkomunistických zemí. Zastoupená je na summitu i Ukrajina. Osobně se ho zúčastnil předseda ukrajinské vlády Denys Šmyhal a na dálku se k jednání připojil i prezident Volodymyr Zelenskyj.
Po příjezdu politici usedli ke kulatým stolům, u kterých probrali dva okruhy témat. Prvním byl mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima. Prostor byl také na bilaterální jednání a další schůzky.
Jasný signál Rusku
O založení Evropského politického společenství se zasadil francouzský prezident Emmanuel Macron letos v květnu. Česká republika hostila jeho úplně první zasedání.
„V dnešní době s tím, jak jsou nastaveny věci, které stát musí naplnit, aby se mohl stát členem Evropské unie, a vzhledem k faktu, že řada států má zájem a aspiraci na členství a je zjevné, že v by blízké době státy, jako je třeba Ukrajina, nedokázaly dostát těm nárokům na členství, tak je politicky nemožné, že ty státy necháte svému osudu. V případě, že má Unie nějaké větší ambice, tak to politicky nelze,“ vysvětlil vznik nové platformy v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog v Masarykovy univerzity Petr Kaniok.
Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella setkáním v Praze Evropa vysílá jasný signál Rusku. Cílem je podle něj Moskvu dál izolovat, k čemuž přispívá i další, osmý balík unijních sankcí, oznámený ve středu. S jeho slovy souhlasil i předseda české vlády. „Je to nepochybně důležitý signál. Jsem přesvědčen, že jednotný postoj Evropy na podporu Ukrajiny je naše síla. Musí to v těchto dnech zaznívat,“ řekl ve čtvrtek dopoledne novinářům.
V pátek bude na Pražském hradě program pokračovat neformálním summitem lídrů členských států Evropské unie. Jednat budou zástupci sedmadvacítky především o válce na Ukrajině a vojenské a finanční podpoře země napadené Ruskem, o energetice a hospodářské situaci v Evropě.