Zemanova kancelář odmítla už v roce 2014 zveřejnit platy kancléře Mynáře, mluvčího Ovčáčka i dalších prezidentových mužů a žen. O informaci, ke které má mít veřejnost přístup, požádala redakce Českého rozhlasu. Po letech prezidentská kancelář prohrála soud, jak řada novinářů předvídala.
Nyní však zase pro změnu nechce Českému rozhlasu prozradit, kolik ji všechny ty soudní tahanice stály. Takže nelze vyloučit další vleklý soudní spor. Navíc se veřejnost měla nakonec možnost dozvědět stejně jen platy za léta 2010 až 2014, jak si prozradíme níže.
Leckoho by přitom zajímal třeba i Ovčáčkův plat za měsíc, kdy oznámil, že za zpoždění letadla s prezidentem mohly zmatky u řízení letového provozu (za což byl později pod tíhou faktů donucen se omluvit).
Nebo kolik asi tak dostal na prémiích, když označil amerického velvyslance na oslavách 28. října za neviditelného? Ve skutečnosti byl neviditelný jen pro Ovčáčka a Zemana, protože ho Zemanovi lidé posadili až někam vlevo dolů. Na fotkách byla jeho přítomnost (s malým „p“) prokázána.
Nebo když tento sympatický mluvčí obhajoval Zemanovu milost pro Jiřího Kajínka jako výjimku, která potvrzuje samotným prezidentem stanovené pravidlo. Ještě žádný tiskový mluvčí prezidenta ani třeba hradní šašek si nikdy v minulosti nevymyslel jako obhajobu, že každé pravidlo nutně musí mít výjimku. Za to by přece měl dostávat pravidelné odměny. Tedy s občasnou výjimkou.
Obdobně by mnoho lidí včetně Zemanových voličů jistě zajímalo, o kolik poklesl plat prezidentovu kancléři Vratislavu Mynářovi, když nebyl schopný získat bezpečnostní prověrku, bez které snad ani neměl být do funkce jmenován.
Takhle jen víme, že si mluvčí Ovčáček vydělává mnohem méně než Mynář. Přitom je jeho úloha tak nevděčná. Musí ze sebe dělat pitomce, aby se případná zlost lidí přelila z prezidenta na něj. Taková oběť!
Třeba za takový prosinec 2014 za to dostal podle informací zveřejněných Českým rozhlasem pouze 66 tisíc (a k tomu 127 korun, možná za přinesení popelníčku do nekuřáckého hotelu nebo za přikyvování panu prezidentovi před kamerami). Zároveň tedy dostal ještě dalších 50 tisíc na odměnách. Kdybyste si však mysleli, že se jednalo o mimořádnou prémii, byli byste na omylu. Ovčáček dostal od května 2014 (kdy přebíral vedení v tiskovém odboru) do prosince odměnu čtyřikrát a v průměru byla vyšší než tato bídná, vánoční.
Takový protokolář Jindřich Forejt si v prosinci 2014 přišel na necelých 70 tisíc. Vánoční prémii přes 67 tisíc si zjevně vybral už v listopadu, protože v prosinci činila odměna už jen 20 tisíc.
Ale Vratislav Mynář si v prosinci 2014, tedy krátce před svatbou, přišel na nějakých 128 tisíc. Odměna činila 118 tisíc, stejně jako v listopadu.
Zajímavé by také bylo vypátrat, kolik asi tak stojí Zemanovy mejdany k výročním oslavám jeho vstupu do funkce, na něž si na Hrad zve stovky svých kamarádů (protože zvát si nepřátele by byla hloupost).