
Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN) FOTO: Karel Dvořák / se souhlasem
FOTO: Karel Dvořák / se souhlasem

ROZHOVOR / Současný náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák v dubnu uspěl na krajském sněmu hnutí STAN a bude volebním lídrem v Praze. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví o tom, jakým tématům by se chtěl v poslanecké sněmovně věnovat nebo jak chce vést kampaň. „Chceme oslovit i voliče opozice. Pokud chci být poslancem, natož ministrem, nemohu jím být jen pro naše voliče,“ říká.
S jakými tématy kandidujete do sněmovny?
Pro mě je nesmírně důležité, aby bylo Česko odolné. Hlavním tématem by tedy mělo být odolné Česko, odolné instituce. Chci, abychom i v budoucnu žili ve svobodné a demokratické společnosti. To je pro mě klíčová myšlenka.
Zároveň považuji za důležité oblasti, ve kterých se poslední tři roky pohybuji a které nějak souvisejí se spravedlností — ať už jde o funkční a moderní justici, lepší ochranu obětí trestných činů, včetně dětských obětí a obětí sexualizovaného násilí. Témat je celá řada. Myslím si, že já i další lidé na kandidátce přicházíme s konkrétními tématy, která chceme nabídnout voličům.
Chtěl byste se v případě volebního úspěchu ucházet o post ministra spravedlnosti?
Byla by to pro mě ideální volba. Myslím si, že po třech letech zkušeností mám co nabídnout, a usiloval bych o to čistě proto, že rezort justice si žádá velké nasazení a spoustu práce — ať už z jakékoliv pozice.
Jak jste zmiňoval, na ministerstvu jste se věnoval problematice domácího a sexualizovaného násilí. Jaké legislativní změny plánujete v této oblasti prosazovat v příštím volebním období?
Čeká nás řada konkrétních kroků a realizace cílů, které jsme si stanovili v již přijatých zákonech. Je potřeba zlepšit financování celého systému péče o oběti. Doufám, že se to podaří i prostřednictvím zákona „lex Anička“, který je nyní ve sněmovně. Stále je co zlepšovat v přístupu k dětským obětem, i tam vidím prostor pro legislativní změny. Ale především je nutné zajistit, aby celý systém byl skutečně robustní a fungoval v praxi.
Kandidovat proti vám budou v Praze za koalici SPOLU ministryně obrany Jana Černochová, za ANO Karel Havlíček, za Piráty Zdeněk Hřib. To jsou známé tváře, jak jim chcete konkurovat?
Myslím, že to, co mohu nabídnout já, moji kolegové i celé hnutí STAN, je naše práce a jasné hodnoty. Můžu konkurovat tím, co je za mnou, že mám konkrétní výsledky a postoje, které podle mě mohou oslovit voliče, zejména ty proevropské, liberální. Nestačí říkat, že patříme na Západ — je potřeba tak i skutečně žít. To pro mě znamená hodnoty rovnosti, otevřenosti, ochrany menšin a to jsou věci, které ne vždy zaznívají od jiných kandidátů.
Jak konkrétně bude vypadat kampaň? Například hnutí ANO už po celé zemi objíždí voliče a debatuje s nimi. Plánujete něco podobného?
Určitě. Kampaň by podle mě měla prokázat to, že jsme blízko lidem, umíme s nimi mluvit, nechceme se bavit jen online, chceme se bavit fyzicky. Během Podpisovky jsme nasbírali tisíce podpisů, to jsou stovky a tisíce rozhovorů. A v tom chceme pokračovat. Myslím, že hnutí ANO rozhodně není jedinou stranou, která se dokáže bavit s lidmi.
Jaké strany jsou pro vás možnými koaličními partnery?
Přirozenou koalicí je pro mě ta, která funguje nyní nebo jaká fungovala v tomto volebním období. Rozhodně vylučuji možnost spolupráce se stranami jako Stačilo!, Motoristé nebo hnutí ANO.
Starostové a SPOLU soupeří o stejné voliče. Jak plánujete lidi přesvědčit, aby volili zrovna vás?
Chceme vést pozitivní kampaň. Nechci se nijak ostře vymezovat vůči SPOLU ani Pirátům. Ale věřím, že máme jasné hodnoty a odlišný postoj k některým společenským otázkám — například podpora manželství pro všechny, zákony o podpoře bydlení nebo přístup při projednávání novely insolvenčního zákona a hromadných žalob. My jsme vždy razili přístup, který byl ku prospěchu spotřebitelů, a to u jiných koaličních stran často nebylo. Za námi je konkrétní práce a jasně vyslovené hodnoty, a je na voličích, co je pro ně důležité.
ANO je populistická strana, která jen slibuje, ale nemá odvahu skutečně věci řešit.
Máte podle vás šanci oslovit i opoziční voliče? Plánujete na ně cílit?
Ano, chceme oslovit i voliče opozice. Pokud chci být poslancem, natož ministrem, nemohu jím být jen pro naše voliče. Věřím, že prosazuji hodnoty, které jsou sympatické většině společnosti. Zároveň si myslím, že každý občan chce od politiků slyšet jasné názory a mít jistotu, že se mu díky konkrétním krokům bude žít lépe. A takový rozhovor chci vést s každým. Budu se snažit oslovit i lidi, kteří dnes věří, že jedinou možností lepší budoucnosti je ANO. Tak to určitě není, ANO je populistická strana, která jen slibuje, ale nemá odvahu skutečně věci řešit. Osm let, kdy byli u moci, to jasně ukázalo. Naším cílem je nabízet skutečná řešení, nejen o problémech mluvit.
Kolik procent chcete v Praze získat? Naposledy jste v koalici s Piráty měli téměř 23 procent.
Věřím, že máme šanci získat mezi čtyřmi až šesti mandáty ve sněmovně. Získat šest mandátů by pro mě byl úspěch — odpovídalo by to přibližně 20 procentům v Praze. A to považuji za reálný cíl.
U soudu je nyní opět kauza Dozimetr, která je spojována s hnutím STAN. Může Starostům uškodit, že se o kauze opět mluví takhle blízko k volbám?
Myslím si, že jako Starostové jsme udělali maximum pro to, abychom dali jasně najevo, že s touto kauzou nemáme nic společného. Distancovali jsme se od lidí, kteří s ní byli spojeni, a tím to pro sebe považuji za uzavřené.
Takže to v kampani nebudete nijak adresovat nebo vyvracet?
Záleží, jestli se z toho stane výrazné téma. Ale jak říkám, hnutí STAN se k tomu postavilo jasně a jednoznačně. Kauzu řeší orgány činné v trestním řízení a my jsme se rozloučili se všemi, kdo s ní byli jakkoli spojeni.
Z ministerstva spravedlnosti stále čeká ve sněmovně novela trestního zákoníku. Věříte, že se stihne schválit?
Musí. Věřím tomu. Koalice se k tomu jasně přihlásila a ani opozice podle všech dosavadních signálů není proti. Jde o vyřešení jednoho ze skutečných strukturálních dluhů, které v Česku máme — přístup k trestní justici je u nás zastaralý. Máme jednu z největších vězeňských populací v Evropě a trestáme draze a neefektivně lidi, kteří by měli být řešeni jinak než vězením. To je jasný důvod, proč by novela měla projít. A já věřím, že projde.
Novela ale přišla do sněmovny až ke konci volebního období. Proč s ní ministerstvo nepřišlo dřív?
Záměr novely byl na stole od začátku, ale snažili jsme se najít co nejširší shodu napříč koalicí i s opozicí, aby návrh pak rychle prošel sněmovnou. To zabralo hodně času. Vedla se řada složitých jednání o dílčích tématech, například ohledně marihuany, kde bylo třeba sladit konzervativní a liberální postoje v rámci koalice. To vše způsobilo, že návrh byl předložen až ve druhé polovině minulého roku. To je fakt, ale stále věřím, že projde sněmovnou i senátem.
Současná sněmovna byla často paralyzována obstrukcemi. Podporujete změny v jednacím řádu, které by zvýšily efektivitu legislativního procesu?
Rozhodně ano. Ukázalo se, že pravidla z 90. let už nestačí na to, jak se dnes politika dělá. Potřebujeme ta pravidla změnit, aby sněmovna byla efektivní. Připravili jsme řadu návrhů, které by mohly výrazně zlepšit život lidí v Česku, ale kvůli obstrukcím často spadly pod stůl. To je velmi smutné, zejména když vím, kolik práce za nimi je ještě předtím, než jdou do sněmovny.
Takže změna je nutná. Líbí se mi návrhy, se kterými přišly některé poslankyně v iniciativě Moderní sněmovna, s nimiž se ztotožňuji.
Viděl jste i návrh, který nedávno představila ODS?
Ano a považuji za pozitivní, že i ODS, která byla původně ke změnám zdrženlivá, přišla s vlastním návrhem a uznala, že současný stav není ideální. Vidím to jako začátek možné debaty, která by mohla konečně přinést výsledek.
Podpořil byste změny jednacího řádu i v případě, že byste byli v příštím volebním období v opozici?
Záleží asi na všech okolnostech postavení sněmovny, ale myslím si, že Česko si zaslouží, aby se tady vládlo efektivně, na základě dat a aby fungování státu odpovídalo tomu, že žijeme ve 21. století.