
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) FOTO: archiv Hlavního města Prahy
FOTO: archiv Hlavního města Prahy

Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek nečekaně zakázal konání vánočních trhů. Opatření začalo platit od páteční 18. hodiny. Rozhodnutí kritizovali nejen návštěvníci, ale zejména samotní prodejci. Ti nyní řeší problém, co udělat se zbožím, které má krátkou dobu trvanlivosti. Do vlády se pustil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle kterého se drobní obchodníci dostali do bezvýchodné situace. Magistrát hlavního města proto plánuje prodejcům podat pomocnou ruku.
„Opatření přišlo velice náhle. Provozovatelé trhů a stánkaři se dostávají do bezvýchodné situace, protože měli nakoupené zboží, které se rychle kazí. Vzali si na něj třeba úvěr, což znamená, že pro tyto lidi je to likvidační situace,“ řekl primátor v pořadu Interview ČT24.
„Ten problém je v tom naprostém paradoxním stavu, kdy třeba na Náměstí republiky jsou zakázané vánoční trhy, ale jsou tam dvě nákupní centra, která budou jistě praskat ve švech, a tam je to povoleno,“ vysvětluje paradox nových opatření vládního kabinetu Zdeněk Hřib.
„Dát si svařák na vánočním trhu a koupit si tam venku na čerstvém vzduchu něco od malých živnostníků vláda zakázala. Ale že je třeba hned vedle otevřené přeplněné obchodní centrum, to je podle vlády vůči trhovcům fér?“ ptal se pražský primátor také na instagramu.
„Nedokážu pochopit, proč se tam nemůžou prodávat vánoční ozdoby, které si lidé pochopitelně půjdou koupit do obchodních domů, a tam bude narváno,“ prohlásil v pořadu ČT24 s tím, že by si naopak dokázal představit vánoční trhy bez konzumace jídla a pití a s nasazenými respirátory.
Podle Prague City Tourism může být zrušení vánočních trhů pro pražské prodejce zničující, a navíc citelně zasáhne také hotely a restaurace. „Že by návštěvníky přilákala do metropole obrovská přelidněná nákupní centra, která zůstala otevřená, totiž nelze spravedlivě očekávat,“ uvedla organizace zřizovaná hlavním městem.
Hřib dále prohlásil, že nová pravidla považuje za diskriminační. „Protože ostatní typy trhů, jako farmářské a podobně, zůstávají otevřené, zavírají se jenom vánoční,“ řekl primátor s tím, že opatření nedávají smysl. Některá města navíc trhy pouze přejmenovala a provozují je dále.
Je paradox zrušit venkovní trhy třeba na Náměstí Republiky a vedle nechat fungovat přeplněné nákupní centrum. Toto rozhodnutí ze dne na den je nehorázné vůči provozovatelům trhů i stánkařům, kteří si zboží často koupili na úvěr. Vláda musí nabídnout finanční kompenzace stánkařům. pic.twitter.com/7trRJtaiMo
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 25, 2021
Vláda tvrdí, že podnikatelům nabídne kompenzace. „Otázka je, kdy kompenzace přijdou a jaké budou,“ říká Hřib a skepticky dodává, že už tady byla spousta kompenzací s různými administrativními překážkami. „Otázka je, jak to vůbec dopadne. Bude to zátěží pro rozpočet,“ vzkázal.
Pražský magistrát plánuje prodejcům poskytnout rychlou pomoc. Vše ale záleží na tom, s jakými kompenzacemi přijde dosluhující vláda. „Snažíme se zjistit, jestli to rychle se kazící zboží by nebylo možné od trhovců vykoupit a potraviny použít třeba ve školách, domovech pro seniory nebo z nich udělat dárkové balíčky pro zdravotníky,“ slíbil Hřib.
Prozatím je rozhodnuto o pomoci pro trhy na Mariánském náměstí. „Potraviny a nápoje ze zrušených trhů na Mariánském náměstí, které pořádá přímo hlavní město, rozdáme pracovníkům bezpečnostních složek,“ přiblížil náměstek pražského primátora pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).
https://twitter.com/p_hlubucek/status/1464142508699668481