Před 115 lety se narodil kněz Josef Toufar, kterého v roce 1950 během vyšetřování tzv. „číhošťského zázraku“ utýral komunistický režim. Jeho vrah, čtyřiadevadesátiletý Ladislav Mácha, je stále na živu a dodnes pobírá na svobodě důchod z peněz daňových poplatníků.
Ladislav Mácha byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům vězení. O rok později mu byl trest zmírněn na dva roky. Ani takto směšný trest si ale vrah neodpykal. Ze zdravotních důvodů.
Farář Josef Toufar se narodil 14. července 1902. Katolickým knězem se stal v roce 1940. Do Číhoště byl přeložen o osm let později.
O Vánocích v 1949 se během Toufarova kázání opakovaně pohnul na hlavním oltáři zhruba půlkilový kříž. Zpráva se komunistickým Československem začala rychle šířit. Vedení KSČ se událost náramně hodila ve snaze zatočit s církví.
28. ledna 1950 byl Toufar zatčen a převezen do Valdic. Byl podroben tvrdému výslechu, aby přiznal, že křížem manipuloval. Výslechem Toufara byl pověřen Ladislav Mácha. Toufara tvrdě mlátil, zavíral jej do temnice a zakazoval podávat mu jídlo a pití.
Komunistický režim chtěl se značně zbědovaným Toufarem natočit „rekonstrukci“ jeho činu. Toufara vyšetřovatelé v noci ze 23. na 24. února převezli do Číhoště. Během natáčení se Toufarův stav prudce zhoršil. Přesto byl eskortován zpět do Valdic. Až následující den si trýznitelé uvědomili, že je farářův stav vážný a povolili jeho převoz do pražského sanatoria, kde 25. února 1950 Josef Toufar zemřel. Režim se následně oháněl Toufarem podepsaným „přiznáním“ k homosexualitě a zneužívání dětí.
Toufaova vražda byla prošetřována v následujících letech. K případu vypovídal Stanislav Řezníček: „Pokud se pamatuji, Mácha to asi vyjádřil tak, že mu musíme rozsekat pr*el, až se po*ere.“ Trest pro Máchu? V roce 1963 byl potrestán stranickou důtkou.
V uvolněných časech roku 1968 byl Ladislav Mácha kvůli Toufarově vraždě vyšetřován. V prosinci ale bylo stíhání rodáka z Višňové na Příbramsku zastaveno.
Ostatky Josefa Toufara byly uloženy do hromadného hrobu v Ďáblicích. Nalezeny byly až v roce 2014. Řádný pohřeb měl Josef Toufar v Číhošti o rok později. Čeští katolíci usilují o Toufarovo svatořečení.