Přesně před 66 lety, 14. března 1953 zemřel Klement Gottwald. Prezident, premiér, alkoholik a tvrdý komunista mající zásadní podíl na 40 letech totality. Začínal jako horlivý bolševik vyhrožující oponentům, že jim zakroutí krkem, skončil jako masový vrah likvidující odpůrce i přátele. Ke konci života z něj byla alkoholem a syfilisem zničená troska.
Gottwald na sebe poprvé výrazněji upozornil ve 20. letech 20. století, kdy byl představitelem promoskevského křídla v KSČ. Komunistickou stranu ovládl v roce 1929. Pomohl mu k tomu například jeho kamarád Slánský, kterého Gottwald v roce 1952 zabil. Už ve 30. letech udělal Gottwald z KSČ satelit politiky Sovětského svazu. Válku trávil v Moskvě, kde připravoval převzetí Československa.
S pomocí Moskvy a za přihlížení slabého Beneše se mu postupně po válce podařilo ovládnout celý stát. Převzetí vyvrcholilo známým děním v únoru 1948. Tehdy byl Gottwald zřejmě na vrcholu. V následujících měsících a letech byl u vraždění oponentů, hrdinů, vlastenců a elity národa. Běsnění a strach ze Sovětů postupně zasáhl i samotné špičky KSČ. Gottwald zařídil trest smrti pro svých 11 nejbližších spolupracovníků. Kromě nich za jeho vlády dostalo rozsudek smrti 240 lidí. Sto tisíc lidí skončilo ve vězení na doživotí, nebo na několik desítek let.
Gottwald byl v posledních měsících života těžkým alkoholikem, navíc měl problémy s neléčeným syfilisem. Zemřel několik dní po návratu z pohřbu svého vůdce Stalina.
Současní komunisté Gottwalda stále uznávají, hlásí se k jeho odkazu (!), s úctou kladou věnce na jeho hrob a trvale zlehčují jeho zločiny.